Hlavní obsah
Jeremy Corbyn mluví o brexitu Foto: Phil Noble, Reuters

Corbyn volá po dalším referendu. Rozeštvete společnost, varuje Mayová

Předseda britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn se vyslovil pro možnost druhého referenda k odchodu Spojeného království z Evropské unie. Konzervativní premiérka Theresa Mayová to odmítá. Prohlásila, že by to vedlo k dalšímu společenskému rozkolu a podkopání důvěry Britů v tamní demokracii. V úterý o tom informoval deník The Daily Mail.

Jeremy Corbyn mluví o brexitu Foto: Phil Noble, Reuters
Corbyn volá po dalším referendu. Rozeštvete společnost, varuje Mayová

Corbyn k možnosti druhého referenda vyzval poté, co Mayová představila „plán B“, tedy snahu dál jednat o takzvané irské pojistce. To ale podle opozice ve skutečnosti žádným plánem B není.

Předseda labouristů konkrétně navrhl, aby „zákonodárci získali čas připravit návrh pro veřejné hlasování o finální brexitové dohodě“.

Parlament by měl navíc na základě Corbynovy iniciativy získat čas na hledání alternativních řešení, a to včetně nového hlasování o vystoupení Británie z EU, napsal deník The Daily Mail. O jeho návrhu budou zákonodárci hlasovat příští úterý.

Corbyn by rád odsunul odchod země z EU, který je nyní stanoven na 29. března.

Irská pojistka
Je součástí dohody o podmínkách odchodu Británie z evropského bloku. Má platit v případě, že se Londýn s Bruselem do července 2020 nedohodnou na podrobných podmínkách budoucích obchodních a dalších vztahů. V takovém případě by s příchodem roku 2021 začal platit záložní plán vytvářející jednotný celní prostor unie s Británií; opatření navíc počítá se zachováním některých pravidel evropského jednotného trhu v Severním Irsku. Proti irské pojistce vystupují především severoirští unionisté (DUP), kteří svými deseti hlasy umožnili vznik současné menšinové vlády, a také část konzervativců.
Zdroj: ČTK

Nedělejme to, varuje Mayová

Mayová varuje: „Dosud jsme si neuvědomili, způsob, jak by druhé referendum mohlo narušit soudružnost společnosti a důvěru v naší demokracii.“

Britská premiérka Theresa Mayová

Foto: Toby Melville, Reuters

Spojené království má opustit unii 29. března. Odložení termínu Mayová odmítá.

Parlament bude v následujících dnech o návrhu Mayové diskutovat, hlasovat o něm bude 29. ledna. O brexitové dohodě samotné pak mají poslanci hlasovat zhruba v polovině února, přesné datum známo není.  [celá zpráva]

Kritika opozice

Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn Mayovou kritizoval. „Proč si myslí, že něco, s čím neuspěla v prosinci, může mít šanci na úspěch v lednu?” řekl vůdce levice v reakci na vystoupení Mayové, která původně chtěla dohodu s EU předložit parlamentu již v prosinci, ale hlasování odložila.

Minulý týden i tak v Dolní sněmovně utrpěla těžkou porážku. [celá zpráva]

Anketa
Bylo by druhé referendum o brexitu pošlapáním demokracie?
Ano
48.6 %
Ne
51.4 %
Celkem hlasovalo 2719 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků