Hlavní obsah
 

Churchill, Kolumbus. Sochy historických postav jsou terči demonstrantů, na které se chystá ultrapravice

Anglická policie se obává, že by se o víkendu mohli do Londýna sjet příznivci ultrapravice a zamíchat se mezi demonstrující odpůrce rasismu, či se jim postavit. Fotbaloví výtržníci také uvedli, že plánují hájit sochy, které se při posledních protestech staly terči vandalů. Byl mezi nimi i pomník Winstona Churchilla či socha Kryštofa Kolumba.

 
Churchill, Kolumbus. Sochy historických postav jsou terči demonstrantů, na které se chystá ultrapravice

Bývalý šéf ultrapravicové Anglické obranné ligy Tommy Robinson na sociální síti vyzval k protidemonstracím, protože podle něj nepostupovala policie při zásazích na pochodech a protestech hnutí Black Lives Matters dostatečně tvrdě. Obvinil policisty, že selhali a nejednali, protože tam bylo „příliš mnoho lidí, kteří nebyli bílí“.

Předseda Metropolitní policejní federace Ken Marsh z výzvy Robinsona není nadšen: „Tento víkend před sebou budeme mít úplnou bouři, máme tu plánované protesty a teď je tu Tommy Robinson a jeho agitátoři.“

Další demonstrace plánují fotbaloví výtržníci. Skupina nechvalně proslulých fanoušků Millwallu už strávila část úterý tím, že střežila Churchillovu sochu na Parlamentním náměstí.

Socha Winstona Churchilla, na kterou napsali, že byl rasista.

Foto: Frank Augstein, ČTK/AP

Do Londýna přijeli fanoušci z Cardiffu a Blackpoolu, kteří oznámili, že jsou připraveni použít sílu, aby zabránili vandalismu. Všechny tyto týmy hrají nižší soutěže, kde je atmosféra na stadionech divočejší. Aliance pro demokratické fotbalové fandy založená v roce 2017 s cílem bojovat proti terorismu vyzvala své členy, aby pomníky hájili. Ty se staly během protestů terči útoků.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Demonstranti v Richmondu strhli sochu Kryštofa Kolumba a svrhli ji do jezera.

Video: WWBT, AP

Výzvy fanoušků a exponentů ultrapravice podle listu the Daily Mail připomínají plány na sjednocení ultrapravice v americkém Charlottesville v roce 2017, která se tam sjela, aby zabránila odstranění sochy konfederačního generála Roberta A. Leeho. Tehdy vjel do davu demonstrantů bělošský radikál v Dodgi Challenger a zabil jednu ženu.

Útoky na sochy

V Londýně byl na podstavec Churchillovy sochy nastříkán nápis, že byl rasista. Stržena už byla v Bristolu socha Edwarda Colstona, kterou demonstranti hodili do moře. Colston dopravoval do Ameriky černé otroky.

Demonstranti shodili do moře v Bristolu sochu obchodníka s otroky Edwarda Colstona.

Foto: Ben Birchall, ČTK/AP

V Leedsu demonstranti nastříkali na památník královny Viktorie, že byla majitelkou otroků, i když byla korunována až čtyři roky po zrušení otroctví.

Stovky demonstrantů v Oxfordu také chtějí strhnout sochu Cecila Rhodese, který stál v 19. století za výboji Británie na jihu Afriky. Získal Rhodesii a začlenil pod britskou správu Oranžsko a Transvaal, kvůli čemuž rozpoutal druhou búrskou válku.

Hnutí Black Lives Matters sestavilo seznam 60 soch, které by chtělo odstranit, protože jsou podle něj rasistické a oslavují otrokářství. Jsou mezi nimi sochy významných postav z britské historie, jako byli král Karel II., Oliver Cromwell, admirál Horatio Nelson, objevitelé a cestovatelé kapitán James Cook a Henry Morton Stanley nebo bukanýr Francis Drake, ale také Kryštof Kolumbus.

Socha Cecila Rhodese v na fasádě koleje v Oxfordu.

Foto: Matt Dunham, ČTK/AP

Mluvčí premiéra Borise Johnsona vyzval policii, aby sama rozhodla, kdy má zasáhnout proti demonstrantům, kteří se pokusí strhnout sochy. Mezi nimi jsou i sochy lidí hájících otrokářství nebo na něm vydělávajících, ale také významných představitelů, kteří utvářeli podobu Spojeného království.

V Londýně už byla odstraněna socha Roberta Milligana, který v 18. století obchodoval s otroky, vlastnil třtinové plantáže na Jamajce a zasloužil se o vybudování Západoindických doků ve východním Londýně. Jeho socha stála do úterý před muzeem Docklands na okraji obchodní čtvrti Canary Wharf.

Odstranění sochy otrokáře Roberta Milligana v Londýně.

Foto: Yui Mok, ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků