Hlavní obsah
Chorvatská prezidentka Kolinda Grabar Kytarovičová a designovaný premiér Tihomir Oresković Foto: Antonio Bronic, Reuters

Chorvatskou vládu vytvoří koalice konzervativců a reformistů

Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kytarovičová ve středu pověřila sestavením nové vlády technokrata Tihomira Oreškoviče. Potvrdila tak koaliční dohodu konzervativců s malou proreformní stranou Most, která po dlouhých a komplikovaných jednáních zabránila opakování voleb.

Chorvatská prezidentka Kolinda Grabar Kytarovičová a designovaný premiér Tihomir Oresković Foto: Antonio Bronic, Reuters
Chorvatskou vládu vytvoří koalice konzervativců a reformistů

"Tihomir Orešković mě přesvědčil, že má pověření 78 poslanců parlamentu, které mi veřejně předal. Proto ho... pověřuji sestavením nové, v pořadí třinácté vlády Chorvatské republiky," oznámila šéfka státu po již pátém kole konzultací s politickými stranami, které se po volbách z 8. listopadu dostaly do Saboru.

Žádná strana při předchozích konzultacích nebyla schopna doložit, že má podporu potřebných minimálně 76 poslanců ze 151 členů zákonodárného sboru.

Skončily tak dlouhé týdny nejistoty, které zavládly po volbách, jež skončily patovou situací. Prezidentka minulý týden prohlásila, že v případě, že se do dneška nepodaří shodu na koalici najít, jmenuje prozatímní vládu a vypíše předčasné volby.

Volby vyhrála opoziční Vlastenecká koalice vedená Chorvatským demokratickým společenstvím (HDZ), která v parlamentu získala 59 křesel. Druhá s minimálním odstupem skončila s 56 mandáty koalice Chorvatsko roste kolem doposud vládnoucích sociálních demokratů (SDP). Jazýčkem na vahách se tak s 19 mandáty stalo uskupení Most, které usilovalo o vytvoření vlády velké koalice v čele s premiérem-nestraníkem, jež by se pustila do reforem povzbuzujících investice a omezujících státní dluh.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků