Hlavní obsah
Demonstrace za navrácení českých dětí v Norsku matce Foto: Josef Koukal , Právo

Češka, jíž norské úřady odebraly syny, podala v Norsku žalobu

Právníci Češky Evy Michalákové, které norské úřady před třemi lety odebraly dva syny, podali u norských soudů nový návrh na přezkoumání rozhodnutí tamní sociální služby. Cílem je, aby se děti vrátily k matce. Žaloba proti tamním úřadům je klíčová pro to, aby Česko mohlo na Norsko v této záležitosti zvýšit diplomatický tlak. Napsala to ve čtvrtek Mladá fronta Dnes (MfD).

Demonstrace za navrácení českých dětí v Norsku matce Foto: Josef Koukal , Právo
Češka, jíž norské úřady odebraly syny, podala v Norsku žalobu

O žalobě na norskou sociální službu deník informoval český právní zástupce Michalákové Pavel Hasenkopf. Norská sociální služba odebrala českému páru syny Davida a Denise v květnu 2011 po udání z mateřské školy pro podezření z pohlavního zneužívání. Policie vyšetřovala otce chlapců a později i matku, vyšetřování ale zastavila a obvinění nepadlo. Přesto norské úřady v únoru 2012 rodiče zbavily práva na péči. Děti se dostaly ke stálým pěstounům, každé teď žije v jiné rodině.

Podáním nového návrhu podle MfD podmínil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) zvýšení tlaku svého úřadu na norskou stranu. Hasenkopf napsal Zaorálkovi dopis, v němž požaduje, aby ministr dál aktivně pracoval na návratu dětí do Česka. A to i v případě, že by norské soudy požadavky Evy Michalákové znovu odmítly, píše deník.

Ve Štrasburku stížnost odmítli

Matka nyní může syny vidět dvakrát ročně po dvou hodinách. Norské soudy její dřívější odvolání odmítly, loni v listopadu se obrátila na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Soud její stížnost nepřijal.

Do případu dvou českých chlapců se zapojila i Sněmovna. Chce po vládě, aby požádala norský kabinet o vysvětlení, proč hoši stále zůstávají v norských pěstounských rodinách. Pokud by norská strana nechtěla s českou stranou spolupracovat na svěření chlapců do péče jejich příbuzných, má vláda vyvinout maximální úsilí, aby se bratři vrátili do Česka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků