Hlavní obsah
Labe. Ilustrační foto Foto: Miroslav Šára, Novinky

Češi nám posílají po Labi odpad, stěžují si Němci

Mnoho polabských obcí v sousedním Sasku sužuje naplavený odpad z České republiky. Informoval o tom regionální deník Sächsische Zeitung (SZ), podle něhož obce už nechtějí samy nést náklady na odklízení hor plastu a usilují o společné řešení problému s českými úřady.

Labe. Ilustrační foto Foto: Miroslav Šára, Novinky
Češi nám posílají po Labi odpad, stěžují si Němci

Od obce Schmilka přes lázeňské město Bad Schandau až po Pirnu hyzdí labské údolí v oblasti Saské Švýcarsko nánosy odpadu. Jde o smetí, které sem řeka přinesla při poslední velké vodě. Nejnápadnější jsou přitom haldy plastových lahví, jejichž etikety s nápisy jako "Zubr", "Dobrá voda" nebo "Zlatopramen" podle německého deníku celkem jasně prozrazují jejich původ.

Při každém vzedmutí hladiny Labe prý řeka přinese hromady plastikového odpadu. Trpí tím většinou obce, které jsou odpovědné i za pořádek na pobřežních loukách. Jenom poslední povodeň z letošního ledna na katastrální území města Bad Schandau zanesla více než 400 kubických metrů naplavenin, tvrdí Andrea Wötzelová z tamní radnice. Odstraňování nánosů nakonec zaplatí sami občané.

"Máme s úklidem mnoho práce. Ale už se s tím nehodláme jen tak smířit," říká starosta saského města, nestraník Andreas Eggert. Požaduje proto finanční dotaci i bilaterální řešení problému.

Velká část odpadu uvízne ještě na českém území, zachytí se například o hráze v Lovosicích či Ústí nad Labem. Od posledního zdymadla v Ústí-Střekově však už plovoucímu smetí nestojí nic v cestě.

Starosta Němce chápe 

Problém zná i starosta Hřenska Josef Černý. "Němce chápu. Vidím přece, co se k nim žene. I my musíme po každé malé povodni z břehu odklízet velké množství odpadu," cituje ho saský list.

Černý si přitom nedělá iluze o tom, jak se odpad do toku dostává. "Někteří lidé si řekou, proč platit za odvoz odpadu, když můžu všechno naházet do Labe?" vysvětluje. Viníky jsou podle něj většinou soukromé osoby.

"Především jde o majitele zahrad a chataře z blízkosti řeky, ale mezi hříšníky jsou i malé firmy," dodává podle listu šéfka oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí Jana Moravcová.

Chybí lidi 

Na odstranění problému však podle ní chybí lidi. "Rozhodně nemůžeme nikoho vyčlenit jenom na toto. Většinu případů odhalíme během beztak plánovaných inspekcí," řekla podle listu Moravcová.

Problém chce nastolit předseda Mezinárodní komise pro ochranu Labe Pavel Punčochář na květnovém zasedání této mezistátní komise. Na tahu je však nyní podle něj české ministerstvo životního prostředí. "Řešením by bylo zálohování plastových lahví," říká.

Po četných stížnostech občanů je se situací obeznámeno i saské ministerstvo životního prostředí. Českou stranu prý požádalo, aby na znečišťovatele zatlačila.

Obec Bad Schandau mezitím vypsala dva jarní termíny jarního úklidu. Stejně jako minulou sobotu, vyjde i dnes mnoho dobrovolníků do terénu sbírat plastové lahve.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků