Hlavní obsah

Češi mají povinnost podepsat Lisabonskou smlouvu, tvrdí Barroso

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso ve středu ve štrasburském sídle Evropského parlamentu uvedl, že Česká republika se podpisem Lisabonské smlouvy zavázala k její ratifikaci.

Češi mají povinnost podepsat Lisabonskou smlouvu, tvrdí Barroso

"Když podepíšete nějakou smlouvu, vytváříte tím povinnost, a ta je závažná," řekl šéf Evropské komise a vyzval české politické lídry, aby nespojovali Lisabonskou smlouvu s problémy v domácí politice. Narážel na to, že i ČR smlouvu podepsala, zatím ji však neratifikovala a část ODS její ratifikaci odmítá.

"Jak by se asi (Češi) cítili, kdyby někdo nepodepsal přístupovou smlouvu do Evropské unie," doplnil Barroso.

Po úterním pádu vlády premiéra Mirka Topolánka vládne v EU nervozita, že by čeští senátoři mohli Lisabonskou smlouvu zamítnout. ODS je totiž v Senátu nejsilnější a ke schválení dokumentu bude potřeba, aby smlouvu alespoň někdo z jejích senátorů podpořil.

Topolánek ve svém vystoupení před europoslanci uvedl, že s obavami ohledně ratifikace Lisabonské smlouvy by se měli obracet na předsedu ČSSD Jiřího Paroubka, který vyvolal hlasování o nedůvěře vládě.

"Telefonní číslo je do Lidového domu na Jiřího Paroubka. Odpovědnost padá na ty, kteří tu situaci vyvolali. Udělám všechno pro to, abych nemusel odstraňovat svůj podpis z kamene před klášterem svatého Jeronýma (v Lisabonu v místě, kde byla Lisabonská smlouva podepsána)," uvedl Topolánek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků