Hlavní obsah
Čínský disident Liou Siao-po Foto: Profimedia.cz

Pátečního slavnostního předávání Nobelových cen za letošní rok v Oslu se nezúčastní zástupci 19 zemí. Neoficiálním důvodem je podle organizátorů skutečnost, že cenu za mír má převzít čínský disident.

Čínský disident Liou Siao-po Foto: Profimedia.cz
Ceremoniál Nobelovy ceny bojkotuje 19 států

Mezi zeměmi, které ceremoniál bojkotují, jsou kromě Číny mimo jiné Rusko, Saúdská Arábie, Irák, Írán a Ukrajina. Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že za Pekingem ale stojí více než sto zemí světa.

Čína označila příznivce oceněného disidenta Liou Siao-poa za klauny. Už dříve vyzývala jednotlivé země, aby se vyhlášení cen na protest nezúčastnily. Cenu pro disidenta pokládá za vměšování se do jejích vnitřních záležitostí.

Liou byl jednou z hlavních postav protivládních protestů na pekingském náměstí Nebeského klidu v roce 1989. Loni mu byl udělen trest 11 let vězení za chartu, v níž vyzval k politické pluralitě a respektu k lidským právům v Číně. Cenu si tak osobně nepřevezme a je pravděpodobné, že Čína nepustí ani žádného z jeho příbuzných, aby tak učinili za něj.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků