Hlavní obsah
Marina Ambramovičová Foto: Profimedia.cz

Čech, který ve Florencii narazil umělkyni obraz na hlavu, stíhán nebude

Jednapadesátiletý Čech, který byl v neděli v italské Florencii zadržen po svém útoku na srbskou umělkyni Marinu Abramovičovou, je opět na svobodě. Performerka se rozhodla, že ho nebude žalovat, informoval server Artlyst.

Marina Ambramovičová Foto: Profimedia.cz
Čech, který ve Florencii narazil umělkyni obraz na hlavu, stíhán nebude

Muž narazil ženě přes hlavu zarámované plátno, na kterém byl portrét Abramovičové. Později tvrdil, že to „musel udělat kvůli svému umění”. [celá zpráva]

Incident se stal v okamžiku, kdy 71letá žena opouštěla vernisáž své výstavy ve florentském Palazzo Strozzi. Útočníka, který se označuje za umělce, italská policie podle tiskové agentury DPA zná. Letos v lednu posprejoval na náměstí Piazza della Signoria ve Florencii sochu švýcarského tvůrce Urse Fischera.

Abramovičová deníku La Repubblica řekla, že si nejprve myslela, že muž, který se blížil s úsměvem, jí obraz nese darem. Po incidentu požádala, aby se s ním mohla setkat – chtěla se dozvědět, proč se k činu uchýlil.

"Násilí směřované proti ostatním není uměním. Také jsem byla mladá neznámá umělkyně, ale nikdy jsem nikomu neublížila. Během své práce se vystavuji různým situacím, v nichž riskuji život. Ale to je mé rozhodnutí a podmínky si stanovuji sama," reagovala Abramovičová, když se od útočníka dozvěděla, že ho motivovaly umělecké pohnutky.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Český útočník napadl srbskou umělkyni na výstavě ve Florencii

Video: Reuters

Nahota a dolary

Italské úřady sice útočníkovo jméno nezveřejnily, ale podle florentského vydání deníku Corriere della Sera se jmenuje Václav Pišvejc. List připomíná jeho další aktivity ve Florencii. V roce 2012 pokryl stěny bývalého kláštera svaté Uršuly v centru města falešnými dolarovými bankovkami. O dva roky později se vysvlékl nedaleko florentského dómu a lehl si na zem vystlanou falešnými dolarovými bankovkami. A rok poté se obnažil u katedrály Santa Maria del Fiore. V roce 2016 jeho činnost v kontextu starého a nového umění ve Florencii popsal list La Repubblica.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků