Hlavní obsah
Ruští vojáci na obrněném transportéru. Ilustrační foto Foto: Maxim Shemetov, Reuters

Část vojenských jednotek Jižní Osetie se připojí k ruské armádě

Ruská vláda v pondělí schválila návrh na připojení části vojenských jednotek odštěpenecké Jižní Osetie k ruské armádě. Zákon ještě musí podepsat prezident Vladimír Putin. Informovala o tom agentura TASS s odkazem na oficiální informační portál vlády.

Ruští vojáci na obrněném transportéru. Ilustrační foto Foto: Maxim Shemetov, Reuters
Část vojenských jednotek Jižní Osetie se připojí k ruské armádě

„Vojáci Jižní Osetie uzavřou smlouvu s ruskými ozbrojenými složkami, na základě které budou dobrovolně sloužit na ruské vojenské základně,” píše se v dokumentu. Při podpisu smlouvy musí být voják zároveň propuštěn z vojenské služby v Jižní Osetii.

Podle některých politologů jde o krok ke připojení této kavkazské oblasti k Rusku.

Jižní Osetie vyhlásila nezávislost na Gruzii v 90. letech. Po ozbrojeném konfliktu v roce 2008, který Gruzie prohrála, Rusko uznalo nezávislost Jižní Osetie a další separatistické oblasti — Abcházie.
Moskva pak rozmístila na vojenských základnách v Jižní Osetii a Abcházii ruské vojáky. Obě území považuje Gruzie za okupovaná.
Podle ruského politologa Alexandra Konovalova je rozhodnutí vlády krokem k tomu, aby se Jižní Osetie spojila se Severní Osetií, která je součástí Ruské federace. Fakticky by to znamenalo připojení gruzínské provincie k Rusku.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků