Hlavní obsah
Britský premiér David Cameron vystoupil ještě před vyhlášením konečných výsledků. Foto: Suzanne Plunkett, Reuters

Cameron po referendu slíbil Skotům více pravomocí

Britský premiér David Cameron v pátek ráno přivítal výsledek skotského referenda, v němž voliči rozhodli o tom, že Skotsko zůstane součástí Velké Británie. Současně přiznal, že je třeba na skotskou vládu a parlament delegovat více pravomocí. Ústupky slíbil i Anglii, Walesu a Severnímu Irsku.

Britský premiér David Cameron vystoupil ještě před vyhlášením konečných výsledků. Foto: Suzanne Plunkett, Reuters
Cameron po referendu slíbil Skotům více pravomocí

Referendum podle Camerona na „celou generaci, možná doživotně uzavřelo debatu“ ohledně odštěpení Skotska. Připomněl, že když před třemi lety v tamních volbách zvítězila Skotská národní strana žádající referendum, Londýn necouvl. „Mohli jsme se to pokusit zablokovat,“ poznamenal premiér a vysvětlil, že jeho vláda ale nechtěla před důležitým problémem strkat hlavu do písku.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Skotsko teď hlasovalo pro silnější parlament a bezpečí v rámci Spojeného království,“ komentoval Cameron výsledek referenda a dodal: „Naše národy se skutečně mají lépe, když jsou pospolu.“

Premiér ocenil vysokou voličskou účast v referendu, když prohlásil, že lidové hlasování „rozproudilo politiku“ a zapsalo se do dějin jako „mocná demonstrace životaschopnosti demokracie“. „Měli bychom být hrdí, že umíme řešit zásadní záležitosti v míru a klidu,“ řekl.

Přiznivci odtržení Skotka po oznámení výsledků

Foto: Cathal Mcnaughton, Reuters

Ministerský předseda vzdal hold hnutí za osamostatnění a jeho přívržencům slíbil, že jejich volání po větších pravomocích vyslyší. Na parlament v edinburghském Hollyroodu chce přesunout další kompetence týkající se daní a rozpočtu vůbec. Návrh zákona má být hotov do listopadu a dojednán do ledna.

Totéž Cameron slíbil i dalším zemím království včetně Anglie, jejíž „milióny hlasů musí být také vyslyšeny“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků