Hlavní obsah
Britský premiér David Cameron v televizní debatě Foto: Reuters

Cameron obvinil politické soupeře z plánů na zvýšení daní a dluhů

Britský premiér David Cameron ve čtvrtek obvinil své politické soupeře, že chtějí zvýšit daně a více zadlužit zemi. Reagoval tak na jejich kritiku ohledně vládního plánu na snížení současného horentního dluhu ve výši 1,5 biliónu liber (56,3 biliónu Kč).

Britský premiér David Cameron v televizní debatě Foto: Reuters
Cameron obvinil politické soupeře z plánů na zvýšení daní a dluhů

Cameron to podle agentury Reuters učinil u příležitosti televizní debaty předsedů sedmi největších politických stran před květnovými parlamentními volbami.

V televizním střetnutí, které bylo jediným tohoto druhu před hlasováním 7. května, vůdce opozičních labouristů Ed Miliband a další straničtí lídři tvrdili, že Cameronův plán na snížení vládních výdajů zašel příliš daleko. Vůdce konzervativců Cameron na to ale opáčil, že labouristé by zvýšili daně a ochromili ekonomiku, pokud by se dostali k moci.

"Alternativou tohoto plánu je ve skutečnosti zvýšení daní, a to já nechci," řekl Cameron. Podle něj je třeba zabránit labouristům, aby zopakovali to, co už udělali v minulosti, tedy větší plýtvání, výdaje a vyšší dluh. "Nepomohli bychom pracujícím, ublížili bychom pracujícím," upozornil Cameron.

Oponenti Cameronovi vytkli škrty

Miliband a vůdkyně skotských nacionalistů Nicola Sturgeonová obvinili Camerona z nespravedlivých škrtů, které uvrhly lidi do chudoby, a z toho, že se mu nepodařilo vyřešit daňové úniky. Miliband rovněž uvedl, že Cameron neudělal nic pro zánik daňových rájů a hedgeových fondů, které prý financují Konzervativní stranu.

Britský veřejný dluh by měl dosáhnout 80,4 procenta hrubého domácího produktu v rozpočtovém roce 2014-2015.

Šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage v debatě nepřekvapil, když řekl, že Británie by měla snížit poskytování pomoci v zahraničí a opustit Evropskou unii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků