Hlavní obsah
 

Byla to řezničina, šli po satiricích, popsali svědci atentát v pařížské redakci

Teroristy, kteří zmasakrovali redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo, vpustila do budovy jedna z karikaturistek. Vyhrožovali jí už u vchodu. Další svědci popsali brutální útok i to, jak atentátníci hledali právě satiriky.

 
Byla to řezničina, šli po satiricích, popsali svědci atentát v pařížské redakci

Do budovy je pustila karikaturistka Corinne Reyová, zvaná Coco. „Šla jsem vyzvednout dceru ze školky. Když jsem se dostala ke vchodu, dva maskovaní ozbrojení muži nám vyhrožovali. Chtěli jít dovnitř. Zadala jsem vstupní kód,“ řekla listu L’Humanité.

„Zastřelili Wolińského, Cabua – trvalo to pět minut,“ řekla a dodala: „Schovala jsem se pod stolem. Mluvili výbornou francouzštinou. Říkali, že jsou z al-Káidy.“

Buffalo-Carolina 6:3

Třetiny: 1:1, 2:2, 3:0. Branky: 2. a 50. Dumont, 32. a 58. Šatan, 28. C. Brown, 48. Barnes (Kotalík) 9. Brind'Amour, 25. Battaglia, 33. O'Neill. Diváci: 13 757.

New York Islanders-Boston 8:4

Třetiny: 4:2, 3:1, 1:1 3., 13. a 40. Parrish, 2. a 44. J. Blake (na druhou Hamrlík), 20. Scatchard (Hamrlík), 27. Jašin, 28. Weinhandl (Martínek) 12. a 32. G. Murray, 17. Stümpel (Huml), 45. Grošek. Diváci: 15 032.

Washington-Columbus 2:2 po prodl.

Třetiny: 1:1, 0:1, 1:0 - 0:0. 8. a 51. Gončar (na druhou Jágr) 18. Whitney, 39. Výborný (Klesla). Diváci: 14 602.

New Jersey-Toronto 2:0

Třetiny 0:0, 1:0, 1:0. 29. Bicek (Eliáš), 59. Eliáš. Diváci: 14 224.

Atlanta-Pittsburgh 1:4

Třetiny 1:0, 0:1, 0:3. 16. M. Savard (F. Kaberle) 25. Straka, 43. McKenna, 46. Tarnström, 60. Donovan. Diváci: 14 177.

Detroit-Phoenix 1:4

Třetiny 0:1, 1:1, 0:2. 37. Avery - 5. Abid, 39. Nagy, 46. M. Johnson (Nagy), 59. Langkow (Nagy). Diváci: 20 058.

Anaheim-Philadelphia 0:1

(0:1, 0:0, 0:0).13. Primeau. Diváci: 14 420.

Francouzský karikaturista Woliński, je jeden z novinářů, který zemřel při útoku na pařížskou kancelář satirických novin Charlie Hebdo.

Foto: Vincent Kessler, Reuters

Reyová ale nebyla jediná, která pomohla atentátníkům najít oběti. Jedna z nejmenovaných svědkyň pracující v jedné z kanceláří naproti redakci rádia France Info řekla, že slyšela velkou ránu: „Někdo otevřel dveře do naší kanceláře a ptal se, kde je Charlie Hebdo. Měl pušku. Zalezli jsme. Poté, co odešel, jsme slyšeli palbu. Šli jsme k oknům. Byli tam dva muži utíkající s puškami, kteří mluvili špatnou francouzštinou. Stříleli venku. Pak jsem viděla někoho odcházet z budovy s rukama pokrytýma krví.“

Karikaturista Cabu je jedním ze zavražděných při útoku na redakci týdeníku Charlie Hebdo.

Foto: Benoit Tessier, Reuters

Podle policejního mluvčího Rocka Contenteho muži stříleli po každém: „Byl to masakr, naprostá řezničina.“ Dodal, že policista z 11. okrsku byl vážně zraněn a může zemřít.

Nemilosrdný útok popsal rádiu Info Benoit Bringer, který pracuje v tiskové agentuře na stejném patře, kde sídlí satirický časopis.

Karikaturista Charb z francouzského satirického magazínu Charlie Hebdo.

Foto: Michel Euler, ČTK/AP

„Slyšeli jsme křik na ulici. Viděli jsme muže v kuklách nesoucí kalašnikovy, jak vstupují do budovy. Zavolali jsme policii. Po pár minutách jsme slyšeli silnou střelbu. Pekelnou palbu. Šli jsme nahoru, abychom se ukryli na střeše. Po asi deseti minutách jsme viděli dva ozbrojené muže vycházet na ulici. Byl tam další křik.

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

„Tři policisté přijeli na kolech, ale odjeli, protože muži byli ozbrojeni. Pak útočníci nasedli do auta.“ dodal. [celá zpráva]

Policista stojí na stráži před redakcí francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo.

Foto: Regis Duvignau, Reuters

Mluvčí pařížské prokuratury Agnes Thinault-Lecuivreová potvrdila 12 obětí. Svědci uvedli, že útočníci měli automatické pušky a granátomety. Potvrdili, že slyšeli z budovy silnou střelbu. Podle některých svědků útočníci volali Alláhu akbar, jak při útoku, tak i po něm.

Pařížský prokurátor François Molins dodal, že útočníci nejprve zabili jednu osobu hned u vchodu. Pak vyběhli do druhého patra, kde zabíjeli karikaturisty a další členy redakce Charlie Hebdo. Zatím byla zveřejněna jména čtyř.

Na útěku zavraždili jednoho policistu, který přijel na místo činu na kole. Druhou obětí z řad strážců zákona je strážce šéfredaktora Charba, uvedl list Le Figaro.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků