Hlavní obsah
Bouře ve Velké Británii (ilustrační foto) Foto: Reuters

Britové kupují superpočítač za 36 miliard. Bude předpovídat počasí

Britská vláda investuje 1,2 miliardy liber (35,8 miliardy korun) do nového superpočítače, který bude poskytovat přesnější předpovědi počasí a klimatu. Podle vlády bude nejvýkonnější na světě. V pondělí o tom informovala agentura Reuters.

Bouře ve Velké Británii (ilustrační foto) Foto: Reuters
Britové kupují superpočítač za 36 miliard. Bude předpovídat počasí

Superpočítač bude mít k dispozici meteorologický úřad, kterému má pomoci k přesnější předpovědi bouří, výběru nejvhodnějších míst pro protipovodňovou ochranu a předpovědi změn globálního klimatu.

Umožní také lepší předpovědi pro letiště, aby mohla lépe plánovat a zvládnout případné narušení dopravy, a poskytne detailní informace energetickému sektoru, aby mohl zabránit případným výpadkům energie a přepětí.

Počítač za 97 milionů liber dosluhuje

Současnému superpočítači, který má k dispozici meteorologický úřad, skončí životnost v roce 2022. Patří přitom mezi 50 nejvýkonnějších na světě.

Nový počítač bude největší investicí ve 170leté historii organizace. V první fázi zvýší počítačovou kapacitu úřadu šestinásobně.

Současný superpočítač stál 97 milionů liber, cena za nový počítač zahrnuje nejen samotný hardware, ale i náklady na provoz v příštích deseti letech. Po pěti letech je naplánován velký upgrade, který by měl zvýšit výkonnost počítače na trojnásobek, upozornil server BBC.

Meteorologický úřad každý den přijme více než 200 miliard hlášení ze satelitů, meteorologických stanic a bójí na moři. Aby byly předpovědi lepší, je nutné zpracovat více dat rychleji a přesněji provést simulaci atmosféry. Vypracování toho, zda letní liják zaplaví určitý dům či silnici, vyžaduje stále výkonnější počítače.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků