Hlavní obsah
Záchranáři v protichemických oděvech zasahují u ubytovny pro bezdomovce John Baker House v Salisbury. Foto: Matt Dunham, ČTK/AP

Britská policie našla v bytě jednoho z otrávených lahvičku s novičokem

Britská policie nalezla lahvičku s nervově paralytickou látkou novičok, kterou se před dvěma týdny otrávil pár v Amesbury. Byla v domě jednoho z otrávených.

Záchranáři v protichemických oděvech zasahují u ubytovny pro bezdomovce John Baker House v Salisbury. Foto: Matt Dunham, ČTK/AP
Britská policie našla v bytě jednoho z otrávených lahvičku s novičokem

„Ve středu 11. července bylo při prohlídce domu Charlieho Rowleyho v Amesbury nalezena malá lahvička. Byla převezena k testům do laboratoře v Porton Down. Na základě testů odborníci potvrdili, že substance v lahvičce je novičok,“ cituje Guardian z prohlášení britské policie.

Pětačtyřicetiletý Charlie Rowley je jedním z dvojice, která se otrávila před dvěma týdny v Amesbury nedaleko Salisbury v Anglii. Nyní je v nemocnici, kde už přišel k vědomí. Jeho o rok mladší partnerka Dawn Sturgessová minulý týden na následky otravy zemřela. [celá zpráva]

Již čtyři otrávení

Bojově nervově-paralytickou látkou skupiny novičok, která byla za studené války vyvíjena v Sovětském svazu, byli v poslední době v Británii otráveni celkem už čtyři lidé. Nejprve 4. března někdejší dvojitý agenty Sergej Skripal s dcerou Julií a o několik týdnů později již zmínění Rowley a Sturgessová.

Zatímco v případě Skripalových britští vyšetřovatelé hovoří o atentátu a ukazují prstem na Rusko, v druhém případě se domnívají že se dvojice otrávila náhodou.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Policisté na místě nového případu otravy novičokem

Video: Reuters

Skripalovi, stejně jako Rowley, otravu přežili. Již se zotavili natolik, že mohli být propuštěni z nemocnice.

Šéf britského protiteroristického oddělení policie Neil Basu v úterý uvedl, že pokud je jed v dobře uzavřené nádobě, může být účinný i za padesát let. Připustil tak, že mohou přijít i další otravy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků