Hlavní obsah
Britská královna Alžběta II. při namlouvání výročního vánočního projevu Foto: Reuters

Britská královna v tradičním projevu označila uplynulý rok za nesnadný

Britská královna Alžběta II. ve středu v tradičním projevu na Boží hod vánoční pochválila mladou generaci za její aktivní postoj k boji s klimatickými změnami, přivítala květnové narození pravnuka Archieho a hovořila o potřebě překonání sporů, o přátelství a usmíření. Uvedla nicméně, že letošní rok nebyl pro Británii ani pro královskou rodinu jednoduchý.

Britská královna Alžběta II. při namlouvání výročního vánočního projevu Foto: Reuters
Britská královna v tradičním projevu označila uplynulý rok za nesnadný

„Cesta samozřejmě není vždy hladká a tento rok se zdála být často celkem hrbolatá, ale malé kroky mohou změnit svět,” řekla královna v projevu, který vysílalo několik britských televizních stanic i některé stanice v zemích britského Společenství. Malé kroky učiněné ve víře a naději mohou podle 93leté panovnice „překonat dlouhodobé rozpory a hluboce zakořeněné rozdíly” a přinést „harmonii a porozumění”.

Nelehký byl letošní rok na britské politické scéně, kterou ochromily spory kolem plánovaného brexitu. Po nedávných předčasných parlamentních volbách získali v Dolní sněmovně výraznou většinu konzervativci premiéra Borise Johnsona, a Británie tak podle všeho opustí EU 31. ledna. Následovat však budou složitá jednání o budoucích vztazích mezi Londýnem a evropskou sedmadvacítkou, která by měla podle současného plánu trvat do konce příštího roku.

Britská královna Alžběta II. přichází na vánoční mši na panství Sandringham

Foto: Phil Noble, Reuters

„Výzvy, jimž čelí mnoho lidí dnes, mohou být jiné, než ty, kterým čelila moje generace,” řekla královna v části projevu věnované boji se změnami klimatu. „Překvapilo mě ale, jakou odpovědnost projevují nové generace tváří v tvář změnám životního prostředí a klimatu,” dodala.

Těžký rok pro královskou rodinu

Alžběta II. připustila, že nesnadný byl končící rok nejen pro Británii, ale i pro její rodinu. V lednu se její manžel Philip stal účastníkem dopravní nehody. když vjel na hlavní silnici. Vyvázl sice bez zranění, ale další lidé zraněni byli.

V pátek 98letého vévodu z Edinburghu, jak zní jeho titul, přijali na pozorování do nemocnice. Dnes jej lékaři propustili.[celá zpráva]

Vrásky na čele královně letos přidělala i aféra kolem jejího druhorozeného syna, jenž čelil kritice kvůli stykům s americkým finančníkem Jeffreym Epsteinem, který před svou letošní sebevraždou ve vazbě čelil obvinění ze sexuálního zneužívání mladistvých. Také samotného prince Andrewa jedna žena obvinila, že ji v jejích 17 letech zneužil. V listopadu Andrew oznámil, že „na dohlednou dobu” nebude vykonávat své veřejné povinnosti.

Princ se letos tradiční sváteční bohoslužby v kostele sv. Maří Magdalény v Sandringhamu na východě Anglie s rodinou nezúčastnil, do kostela přišel dříve, izolován od ostatních. Pak den strávil spolu se svým otcem, princem Philipem.

Šťastnou událostí bylo letos pro královskou rodinu narození Archieho, syna prince Harryho a jeho manželky Meghan. Podle agentury Reuters je ale další těžkostí v královské rodině napjatý vztah mezi Harrym a jeho bratrem, následníkem trůnu Williamem. Harry letos s manželkou Meghan a synem nestráví Vánoce s královskou rodinou na zámku Sandringham, ale v Kanadě, kde se k nim připojí Meghanina matka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků