Hlavní obsah

Britové obvinili Lugového z vraždy exšpióna Litviněnka

Britští vyšetřovatelé obvinili v úterý ruského obchodníka a bývalého důstojníka KGB Andreje Lugového z vraždy bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka. Ten zemřel v Londýně loni v listopadu na otravu radioaktivním poloniem. Rusko odmítá Lugového vydat.

Britové obvinili Lugového z vraždy exšpióna Litviněnka

"Dospěl jsem k závěru, že policií zaslané důkazy jsou dostačující k obvinění Andreje Lugového z vraždy Litviněnka jeho úmyslným otrávením. Za těchto okolností jsem instruoval právníky k podniknutí kroků k vydání Andreje Lugového z Ruska do Velké Británie, aby mohl být obžalován z vraždy," řekl na mimořádné tiskové konferenci v Londýně generální prokurátor Ken Macdonald, který se závěry vyšetřujících policistů zabýval od ledna.

Litviněnko zemřel loni v listopadu na otravu radioaktivním poloniem 210. [celá zpráva] Lugovoj se s Litviněnkem sešel v Londýně krátce před tím, než bývalý agent onemocněl. Litivněnko na smrtelné posteli z činu obvinil ruského prezidenta.

Lugového vyslechli britští vyšetřovatelé v Moskvě v prosinci a už tehdy se stal hlavním podezřelým. Tím druhým byl ruský podnikatel Dmitrij Kovtun, který se setkání v Londýně rovněž zúčastnil.

Chronologie případu Litviněnko

  • 1. 11. Litviněnko se setkal v hotelu se dvěma Rusy, byl mezi nimi bývalý agent KGB. Večer se sešel v suši baru s italským odborníkem ruské tajné služby Mariem Scaramellou. Krátce poté onemocněl a byl hospitalizován.
  • 17. 11. Litviněnkův stav se zhoršil, byl proto převezen do londýnské nemocnice University College Hospital.
  • 19. 11. Zprávy médií uvedly, že Litviněnko byl otráven thaliem užívaným při hubení krys.
  • 20. 11. Litviněnko byl převezen na jednotku intenzivní péče.
  • 21. 11. Toxikolog zkoumající Litviněnka sdělil, že agent možná byl otráven radioaktivními izotopy thalia.
  • 22. 11. Litviněnkův stav se v noci po infarktu zhoršil. Byl připojen na přístroje. Lékaři vyloučili otravu thaliem.
  • 23. 11. Litviněnko zemřel.
  • 1. 12. Pitva prokázala otravu radioaktivním poloniem 210.

Lugovoj začátkem roku označil podobná obvinění za lživá. Rusko už dříve oficiálně sdělilo britským vyšetřovatelům, že žádný obviněný Rus nebude vydán k trestnímu stíhání do ciziny. Podle ruských úřadů to nedovoluje ústava. Oficiální činitelé v Rusku jsou přesvědčeni, že za vraždou je Litviněnkův mecenáš a politický protivník prezidenta Vladimira Putina Boris Berezovskij, který žije v Londýně v azylu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků