Hlavní obsah
Britská premiérka Theresa Mayová s manželem Philipem Foto: ČTK/AP

Británie připouští platby do rozpočtu EU i po brexitu

Británie je ochotna přispět do rozpočtu Evropské unie i po svém vystoupení. K tomu dojde v březnu 2019, avšak nynější sedmileté rozpočtové období doběhne až v následujícím roce, takže bezprostředně hrozí velký deficit. Londýn však za takový případný ústupek požaduje ústupky na straně evropských vyjednavačů. Konzervativnímu listu The Daily Telegraph to řekli nejmenovaní zástupci britské vlády.

Britská premiérka Theresa Mayová s manželem Philipem Foto: ČTK/AP
Británie připouští platby do rozpočtu EU i po brexitu

Londýn by podle zprávy mohl po svém odchodu z Unie zaplatit okolo 17 miliard eur (455 miliard korun). „Platby až do konce tohoto období bychom mohli nabídnout. Pomohlo by to vyřešit velký krátkodobý problém v jejich rozpočtu,“ připustil jeden ze zdrojů obeznámený s průběhem přípravných rozhovorů před vyjednáváním, které zřejmě začne až po předčasných volbách v Británii ohlášených na 8. června.

Londýn by ale za to „výměnou“ očekával „rozumnou“ nabídku ze strany EU na dohodu pro přechodné období, jež britská premiérka Theresa Mayová označuje jako „implementační fázi“.

Jak Británie, tak EU připouštějí, že po brexitu, jenž nastane nejpozději s doběhnutím dvouleté lhůty stanovené článkem 50 smlouvy o Evropské unii, tedy v březnu 2019, to potrvá asi dva další roky, než se vyjasní a změní stovky podrobností.

Britský ministr pro vyjednávání o brexitu David Davis už dříve nevyloučil, že by Británie mohla dál EU platit za přístup na jednotný evropský trh. Ten by podle britské vlády měla garantovat nová dohoda o volném obchodu.

Anketa
Měla by podle vás Británie platit příspěvky EU až do konce rozpočtového období, ačkoliv vystoupí o rok dřív?
Ano
42.8 %
Ne
57.2 %
Celkem hlasovalo 439 čtenářů.

Související téma:

Ilustrační foto.

Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků