Hlavní obsah
Britská ministryně vnitra Priti Patelová Foto: Jessica Taylor, Reuters

Znepokojivé a nehumánní, kritizují plán Británie na přemisťování běženců

Tvrdý postup vůči migrantům chystá Spojené království. Do vyřízení žádostí o azyl plánuje běžence posílat do třetích zemí nebo do svých zámořských či závislých území, jako jsou Gibraltar nebo ostrov Man v Irském moři, napsal deník The Times. Vedení zmíněných území o takových plánech nic neví, OSN označila plány za „znepokojivé”. Skotové považují přístup londýnské vlády za „nehumánní” a vyloučili, že by se ho chtěli účastnit.

Britská ministryně vnitra Priti Patelová Foto: Jessica Taylor, Reuters
Znepokojivé a nehumánní, kritizují plán Británie na přemisťování běženců

Kromě toho mají být migranti nelegálně přicházející z bezpečných zemí, jako je například Francie, okamžitě vyhoštěni. V příslušném zákoně mají být rovněž zakotveny až doživotní tresty za pašování lidí.

Cílem radikální reformy je podle listu zastavení sílícího migračního proudu přes Lamanšský průliv. Jenom loni přes kanál do Británie připlulo rekordních 8420 lidí, většinou v malých člunech. Letos už jich bylo více než 800. Podle vlády mnozí migranti riskují tuto cestu poté, co byly jejich žádosti o azyl zamítnuty v Evropské unii.

Plány, které má brzy představit britská ministryně vnitra Priti Patelová, připomínají podle pozorovatelů kontroverzní migrační politiku Austrálie, která zadržuje stovky uprchlíků a žadatelů o azyl v internačních táborech na tichomořském ostrově Nauru a na ostrově Manus, který patří Papui-Nové Guineji.

Skotský lid ani skotská vláda nechtějí mít s těmito krutými a bezcitnými opatřeními toryovské (konzervativní) vlády nic společného, a už vůbec nechceme, aby naše ostrovy byly využity pro tak nelidské praktiky, které by mohly porušovat lidská práva.
Stuart McDonald, mluvčí skotského ministerstva vnitra

Humanitární organizace britské plány kritizují jako nelidské a morálně zavrženíhodné. Stejně se vyjádřila také britská zástupkyně Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Podle jejích slov je OSN „těmito zprávami velmi znepokojena”.

Na územích nic nevědí

Není jasné, s kým londýnský kabinet tyto plány konzultoval. Jak vedení Gibraltaru, tak vedení Ostrova Man považuje informace za nepodložené spekulace.

Některá média dokonce tvrdila, že by měli být uprchlíci posíláni na ostrovy příslušící Skotsku. Mluvčí skotského ministerstva Stuart McDonald vnitra to rezolutně odmítl. „Skotský lid ani skotská vláda nechtějí mít s těmito krutými a bezcitnými opatřeními toryovské (konzervativní) vlády nic společného, a už vůbec nechceme, aby naše ostrovy byly využity pro tak nelidské praktiky, které by mohly porušovat lidská práva,” řekl mluvčí.

Loni dokonce britská vláda zvažovala, že bude migranty umisťovat na odlehlé ostrovy Ascension a Svatá Helena v Atlantiku, ale tento nápad byl odmítnut jako nerealistický, napsaly The Times.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků