Hlavní obsah
Cvičení vojáků mezinárodních jednotek v Sarajevu Foto: Profimedia.cz

Bosna je na pokraji rozpadu, hrozí nová válka, varuje EU

Bosně a Hercegovině hrozí bezprostřední nebezpečí rozpadu a návratu konfliktu. Ve zprávě zaslané Organizaci spojených národů (OSN) to tvrdí vysoký představitel pro Bosnu při EU Christian Schmidt, uvedl The Guardian.

Cvičení vojáků mezinárodních jednotek v Sarajevu Foto: Profimedia.cz
Bosna je na pokraji rozpadu, hrozí nová válka, varuje EU

Bývalý poslanec německého bundestagu napsal, že pokud srbští separatisté dostojí svým výhrůžkám a zformují svou vlastní armádu, čímž rozdělí národní ozbrojené síly na dvě části, povede to k nové bosenské válce. Do země by se tak muselo vrátit více mezinárodních mírových jednotek.

Ty mají aktuálně v Bosně zhruba sedm stovek mužů. Formální základnu se sídlem v Sarajevu si zachovává také NATO a na Radě bezpečnosti OSN by měl být mandát obou organizací obnoven na další rok.

Rusko ale pohrozilo, že bude rezoluci blokovat, pokud nebudou odstraněny všechny vazby na vysokého představitele Bosny. To by však mohlo podkopat Schmidtovu autoritu, který v zemi dohlíží na plnění Daytonské mírové dohody z roku 1995, která bosenskou válku ukončila.

Schmidt do této funkce nastoupil teprve letos v srpnu. Už ve své první zprávě informoval o tom, že Bosna čelí největší existenční hrozbě v poválečné době.

Milorad Dodik, prezident Republiky srbské, která tvoří jednu ze dvou částí Bosny a Hercegoviny, pohrozil, že se stáhne ze státních institucí (včetně národní armády vybudované za poslední čtvrtstoletí s mezinárodní pomocí) a obnoví srbské ozbrojené síly.

V polovině října Dodik uvedl, že donutí bosenskou armádu opustit Republiku srbskou tím, že obklíčí kasárny, a pokud se západ pokusí vojensky zasáhnout, má „přátele“, kteří bosenským Srbům slíbili podporu. V tomto případě se odkazoval na Srbsko a Rusko.

„Dodik svými činy ohrožuje nejen mír a stabilitu v zemi a regionu a to může vést k porušení Daytonské dohody jako takové. Pokud se bosenská armáda rozdělí vedví, přítomnost mezinárodních vojenských sil by měla být přehodnocena,“ napsal Schmidt generálnímu tajemníkovi OSN Antóniu Guterresovi.

Válka v Bosně a Daytonská smlouva

Válka v Bosně byl mezinárodní ozbrojený konflikt, který probíhal od března 1992 do listopadu 1995. Do války bylo zapojeno několik armád, které spolu v důsledku nestability a mocenských nároků bojovaly přes tři a půl roku.

Válka byla označována za nejkrvavější z konfliktů té doby v Jugoslávii. Zemřelo během něj téměř 100 tisíc lidí, z nichž 40 tisíc tvořili civilisté.

Válku ukončila Daytonská dohoda, která byla uzavřena v listopadu 1995 v Daytonu v americkém Ohiu. Mírová smlouva řešila poválečné uspořádání a politické rozdělení moci.

Stát byl prohlášen za konfederaci obou jednotek, tedy Republiky srbské a Federace Bosny a Hercegoviny. Aby bylo možné zajistit pozitivní vývoj mírového procesu, byl zřízen Úřad vysokého představitele pro Bosnu a Hercegovinu, který disponuje rozsáhlými pravomocemi a může například rozpouštět politické strany.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků