Hlavní obsah
Česká republika nedělá dost v boji proti korupci, tvrdí zpráva Rady Evropy Foto: Petr Horník, Právo

Boj s korupcí je v Česku „neuspokojivý”, tvrdí ve zprávě Rada Evropy

Zrychlete tempo probíhajících reforem zaměřených na prevenci a boj proti korupci mezi zákonodárci, soudci a státními zástupci, vyzval ve čtvrtek protikorupční orgán Rady Evropy (GRECO) Českou republiku.

Česká republika nedělá dost v boji proti korupci, tvrdí zpráva Rady Evropy Foto: Petr Horník, Právo
Boj s korupcí je v Česku „neuspokojivý”, tvrdí ve zprávě Rada Evropy

Podle hodnotící zprávy, kterou protikorupční orgán vydal, je úroveň, s jakou Česko přijímá doporučené protikorupční předpisy, „neuspokojivá“. Česká republika provedla pouze jedno ze čtrnácti doporučení z roku 2016. Částečně jich pak provedla sedm a šest vůbec.

Jediné doporučení, které Česko podle orgánu uspokojivě splnilo, je přijetí etického kodexu státního zástupce, které Nejvyšší státní zastupitelství zveřejnilo v dubnu loňského roku.

„Současná velmi nízká úroveň plnění doporučení je celkově neuspokojivá,” stojí ve čtrnáctistránkové zprávě o ČR vypracované na konci loňského roku.

Sedm bodů splnilo Česko částečně. Ve většině případů protikorupční orgán uvedl, že na základě doporučení sice byly provedeny změny, ale nebyly dostatečně podrobné.

Jedná se o doporučení zavést pro členy Sněmovny pravidla, jak jednat s lobbisty, kteří se snaží ovlivňovat legislativní proces; předkládat oznámení o majetku a příjmech; dodržovat zákon o střetu zájmů; upravit výběr a kariérní postup soudců; přijmout přísnější úpravu vedlejších činností soudců; přijmout podrobnější úpravu výběru a kariérního postupu státních zástupců; přijmout profesní etický kodex pro státní zástupce doplněný o doporučení o střetu zájmů.

Česko nijak nereagovalo na dalších šest bodů, které se ve zprávě objevily. Jedná se o doporučení, která jsou většinou spojená s body, které byly splněny částečně.

Orgán GRECO od roku 1999 sdružuje asi 40 států za účelem monitorování protikorupčních standardů. Další zprávu o pokroku při provádění doporučení má Česká republika podat protikorupčnímu orgánu Rady Evropy do konce letošního roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků