Hlavní obsah
Papež hlásá chudobu. Foto: Dylan Martinez, Reuters

Biskup v Německu se topí v luxusu, Vatikán si na něj chce došlápnout

Vatikán vyslal do limburské diecéze na západě Německa jednoho z kardinálů, aby prověřil zvěsti, že tamní biskup Franz-Peter Tebartz-van Elst nadužívá luxusu. Velmi neobvyklá inspekce je podle agentury Reuters reakcí na zprávy, že si nechal postavit honosnou rezidenci, což je v rozporu s hlásáním „církve chudých” nynějším papežem Františkem.

Papež hlásá chudobu. Foto: Dylan Martinez, Reuters
Biskup v Německu se topí v luxusu, Vatikán si na něj chce došlápnout

Na inspekci, oficiálně „bratrskou návštěvu“, Vatikán v pondělí vyslal kardinála Giovanniho Lajola, jenž dříve působil jako papežský nuncius v Berlíně. Biskup Tebartz-van Elst sdělil, že se na návštěvu těší.

Limburská diecéze, která zahrnuje i finanční metropoli Frankfurt nad Mohanem, se v posledních měsících stala terčem kritiky kvůli údajným nadměrným výdajům.

Biskup si prý potrpí na okázalé bohoslužby, ale málo komunikuje. Německá média se pak zaměřila hlavně na výstavbu nákladné biskupské rezidence v Limburku, kterou kladla do protikladu se strohým hotelovým pokojem, který ve Vatikánu obývá papež František. Náklady na výstavbu sídla biskupa se vyšplhaly na pět miliónů eur (zhruba 130 miliónů korun).

Tebartz-van Elst, kterého média označila za „biskupa luxusuu“, slíbil předložení a vysvětlení účtů.

Návštěva kardinála v Limburku podle Reuters také ukazuje novou snahu Vatikánu urychleně zasáhnout tam, kde se biskupova správa ocitne pod palbou kritiky.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků