Hlavní obsah
Zachránění migranti ze subsaharské Afriky Foto: Giorgos Moutafis, Reuters

Bili nás a mučili, tvrdí skupina migrantů z Afriky a žaluje Itálii

Skupina 38 afrických migrantů podala žalobu na italské orgány u státního zástupce v jihofrancouzském městě Pau. Třicet sedm Súdánců a Eritrejec tvrdí, že byli po příchodu do Itálie vystaveni bití a dalším formám špatného zacházení, uvedla agentura AFP.

Zachránění migranti ze subsaharské Afriky Foto: Giorgos Moutafis, Reuters
Bili nás a mučili, tvrdí skupina migrantů z Afriky a žaluje Itálii

Do Evropy se téměř všichni dostali po moři z Libye. Italským orgánům odmítli dát otisky prstů, což od země EU, do níž migranti vstoupí jako první, vyžadují evropská pravidla stanovená v rámci takzvaného dublinského systému.

Po tomto odmítnutí byli migranti „týráni, biti, často nahodile zadržováni, stali se oběťmi vydírání a byla jim odepírána voda a strava,“ uvedla právnička Isabelle Casauová. Dva členové skupiny podle ní nesli známky mučení. „U jednoho to byla zlomená ruka a u dalšího rozdrcená varlata,“ dodala.

V polovině roku 2017 Afričané z italských táborů utekli do Francie, kde také chtějí zůstat, řekla advokátka. Jejich žaloby míří na „fyzické osoby, které se dopustily mučení, krutého, nehumánního a ponižujícího zacházení, stejně tak na jejich nadřízené a italské politiky“.

Podle Casauové je rozsah provinění takový, že o případu může rozhodnout i francouzský soud a verdikt se může opírat jak o francouzský trestní zákoník, tak o Evropskou úmluvu o lidských právech a Úmluvu proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání přijatou Valným shromážděním OSN.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků