Hlavní obsah
Němečtí policisté u Braniborské brány v Berlíně Foto: Luděk Fiala, Novinky

Berlín je centrem špionáže jako za studené války, tvrdí expert

Německá metropole je centrem mezinárodních špionážních aktivit, jejichž rozsah dosahuje rozměrů studené války. Řekl to náměstek regionálního ministra vnitra spolkové země Berlín Torsten Akmann, podle něhož je příčinou i přítomnost početných zahraničních ambasád.

Němečtí policisté u Braniborské brány v Berlíně Foto: Luděk Fiala, Novinky
Berlín je centrem špionáže jako za studené války, tvrdí expert

Hlavní město Německa lze v celoevropském měřítku označit za "pravé centrum špionáže," řekl podle agentury DPA sociálnědemokratický expert ve výboru pro kontrarozvědku.

Současná exponovaná pozice Berlína je podle něj srovnatelná se situací v metropoli neutrálního Rakouska Vídni z počátku studené války. Souvisí to prý s faktem, že Berlín se po sjednocení Německa v roce 1990 stal sídlem spolkové vlády. Důvodem je i přítomnost více než 150 zahraničních velvyslanectví, z nichž mnohá německé úřady podezírají, že jsou zapojena do zpravodajské činnosti, dodal Akmann.

Pozornost cizích rozvědčíků se prý zaměřuje hlavně na jednotlivá ministerstva. Současně s tím je země vystavena ekonomické a vojenské špionáži. Zahraniční tajné služby také špehují opozičníky, kteří odešli ze svých vlastí do Německa. Týká se to například odpůrců tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, napsala DPA.

Největší německé město Berlín je se svými přibližně 3,5 miliony obyvatel také jednou ze 16 spolkových zemí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků