Hlavní obsah
 

Belgie se rozloučila s královnou Fabiolou

Belgie se v pátek rozloučila s bývalou královnou Fabiolou, vdovou po někdejším králi Badouinovi, která zemřela minulý týden ve věku 86 let. Pohřbu se účastnili také monarchové z jiných zemí.

 
Belgie se rozloučila s královnou Fabiolou

„Přišel jsem vzdát hold ženě, která byla velmi blízko lidu, takže jsem měl pocit, že jsem ji znal. A také proto, že královská rodina je pro jednotu Belgie důležitá,“ citovala agentura AFP muže, který přišel k bruselské katedrále sv. Michala a Guduly, kde se uskutečnil smuteční obřad.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Ceremonie a následného odpoledního pohřbu u zámku Laeken severně od Bruselu se zúčastnili belgický král Philippe a královna Mathilde i řada dalších monarchů včetně japonské císařovny Mičiko, bývalého španělského krále Juana Carlose a lucemburského velkovévody Henriho.

"Její srdce tlouklo stejným tepem jako naše srdce," řekl v katedrále kardinál Godfried Danneels. Dodal, že panovnici se podle něj podařilo spojovat zcela rozdílné lidi: "Byla skromná a zároveň elegantní."

Král Philippe a královna Mathilde (vpravo) na smutečním obřadu za zesnulou královnou Fabiolu

Foto: Yves Herman, Reuters

Fabiola pocházela ze španělského šlechtického rodu a než potkala svého budoucího manžela a krále Badouina, pracovala ve vojenské nemocnici v Madridu. Měla diplom zdravotní sestry Červeného kříže.

Belgická královna Fabiola na fotografii z roku 2004

Foto: Andrea Comas, Reuters

Badouin, syn krále Leopolda III., vládl v letech 1951 až 1993. Trůn po něm převzal jeho bratr Albert II., který se ho vzdal loni v červenci ve prospěch svého syna Phillipa.

Fabiola se po odchodu z trůnu věnovala charitě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků