Hlavní obsah
V ulicích Bruselu hlídkují vojáci. Foto: Reuters

Belgičané obvinili třetího pachatele zmařeného teroru ve Francii

Belgická prokuratura obvinila třetího podezřelého ze zapojení do teroristické skupiny, chystající zmařený atentát ve Francii. Oznámila to agentura AFP. K obvinění a uvalení vazby došlo ještě v pátek. Prokuratura uvedla jen iniciály třiatřicetiletého podezřelého Y. A. Jde o člověka s belgickým občanstvím.

V ulicích Bruselu hlídkují vojáci. Foto: Reuters
Belgičané obvinili třetího pachatele zmařeného teroru ve Francii

Obviněn byl v souvislosti s případem, ve kterém figuruje jako hlavní podezřelý islamistický radikál Reda Kriket, který byl zhruba před týdnem zatčen na pařížském předměstí Argenteuil.

Z plánování stejného atentátu na pokyn Islámského státu je podezřelý také další Francouz Anis Bari, kterého v nizozemském Rotterdamu zatkla místní policie na francouzskou žádost.

Čtyřiatřicetiletý Kriket byl loni v červenci v Bruselu odsouzen v nepřítomnosti k desetiletému vězení spolu s dalšími 28 osobami, včetně Abdelhamida Abaaouda, předpokládaného organizátora listopadových útoků v Paříži. [celá zpráva]

Abaaouda francouzská policie ještě v listopadu při jedné z razií zabila. Kriket je také podezřelý, že působil v řadách Islámského státu v Sýrii.

Při prohlídce Kriketova bytu policie objevila mimo jiné pět kalašnikovů, 1,3 kilogramu průmyslových výbušnin a 500 gramů triaceton triperoxidu (TATP), tedy výbušné látky, kterou teroristé použili i při výrobě trhavin pro teroristické útoky v Paříži a Bruselu. Našly se také padělané pasy nebo počítače, jejichž obsah prozrazoval kontakty na islamisty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků