Hlavní obsah
Příchod prvnáčků v německé škole (ilustrační foto) Foto: Robert Michael, ČTK/AP

Bavorští školáci mají povinné roušky. Zatím na dva týdny

Po několika měsících se v úterý vrátili do škol také žáci a studenti v Bavorsku, geograficky největší a koronavirem nejvíce postižené spolkové zemi Německa. Vláda bavorského premiéra Markuse Södera rozhodla, že výuka bude probíhat prezenčně jako v době před propuknutím pandemie, avšak za přísných hygienických opatření.

Příchod prvnáčků v německé škole (ilustrační foto) Foto: Robert Michael, ČTK/AP
Bavorští školáci mají povinné roušky. Zatím na dva týdny

Tím hlavním je povinnost roušek pro žáky druhého stupně a středoškoláky, zatím po dobu prvních dvou týdnů. Děti v základním stupni (1. až 4. třída) si musí zakrývat ústa a nos jen při pohybu na chodbách, v šatnách a na toaletách, zatímco ve třídách je mít nemusí.

Roušky jsou tím nejúčinnějším ochranným instrumentem, který v tuto chvíli máme
Markus Söder, bavorský premiér

Po 21. září pak mají být roušky povinné jen v těch bavorských okresech, kde počet nových případů infekce přesáhne 35 na 100 tisíc obyvatel. „Roušky jsou tím nejúčinnějším ochranným instrumentem, který v tuto chvíli máme,“ odůvodnil dvoutýdenní „bezpečnostní“ přechodnou dobu Söder.

Školy se zatím drží

S výjimkou Bádenska-Württemberska, kde žáci nastoupí do škol příští týden, začal školní rok už v celém Německu. Žádné dramatické případy šíření koronaviru mezi žáky a učiteli ale doposud nejsou hlášené. Covid-19 se sice potvrdil na desítkách škol, jen zlomek z nich ale nakonec musel prezenční výuku zcela zastavit. A pokud k takovému opatření došlo, trvalo jen několik dní, poté se výuka vrátila k běžnému režimu. Epidemické plány škol počítají s tím, že v případě zjištění infekce se přesune do domácí karantény pouze postižená třída.

Už více než měsíc výuky mají za sebou školáci v Meklenbursku-Předním Pomořansku. Nákaza se od té doby prokázala sice v řadě škol, ale do karantény většinou nejdou všichni žáci a učitelé. Jediný vážnější případ se stal ve Schwerinu, kde z jedné školy muselo na dva týdny do izolace 160 žáků a pedagogů, protože byli v dlouhodobém kontaktu se dvěma nemocnými dětmi. Meklenbursko-Přední Pomořansko patří k německým regionům, které koronavirus zasáhl nejméně.

Merkelová chválí zdravotníky

Německá kancléřka Angela Merkelová mezitím ohlásila masivní investice do sítě zdravotních a hygienických úřadů a jejich personální posílení. Učinila tak na včerejší konferenci se zástupci hygieniků a spolkových zemí. Zmíněným institucím, kterých je v SRN 375, chce spolková vláda do roku 2026 poskytnout čtyři mi-
liardy eur (106 mld. Kč).

„Jste první, na koho se lidé se svými problémy obrací. Pomáháte s karanténními opatřeními a hledáním osob, které přišly do kontaktu s nakaženými, aby se přerušilo šíření infekce,“ ocenila Merkelová práci zdravotních a hygienických úřadů. Dodala, že právě díky nim se daří udržet epidemickou situaci v Německu pod kontrolou. „To není samozřejmé. Při pohledu na jiné země se ukazuje, jak mohou vážnější následky vypadat,“ uvedla.

Německo patří v posledních týdnech k evropským zemím, které se s pandemií vypořádávají při v podstatě otevřených hranicích nejlépe.

Tempo nárůstu počtu nových případů infekce, přepočtené na obyvatele, má zhruba jen třetinové oproti Česku, které přitom testuje méně než Spolková republika.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků