Hlavní obsah
Bavorský premiér Horst Seehofer Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

Bavorský premiér chce po Merkelové jasný signál k emigrantům, jinak hrozí kolaps

Bavorský premiér Horst Seehofer v sobotu vyzval spolkovou kancléřku Angelu Merkelovou, aby migrantům dala zřetelně najevo, že kapacity Německa pro jejich příjímání jsou už vyčerpané. V rozhovoru, který večer poskytl bavorské televizi, rovněž řekl, že Merkelová udělala chybu, když do země nechala přijet běžence z Maďarska.

Bavorský premiér Horst Seehofer Foto: Hannibal Hanschke, Reuters
Bavorský premiér chce po Merkelové jasný signál k emigrantům, jinak hrozí kolaps

Seehofer po šéfce německé vlády chce, aby vzhledem k trvajícímu návalu uprchlíků vyslala veřejnosti "jasný signál". Je podle něj naprosto nezbytné dát na vědomí, "že jsme své možnosti pro příjem (uprchlíků) vyčerpali", řekl.

Kapacity jsou využity na maximum, "dál už to nejde", zdůraznil bavorský politik. Pokud se nepodaří přistěhovalectví omezit, pak podle něj hrozí před zimou kolaps. Tomu musí spolková vláda zabránit.

Přijetí běženců z Maďarska spustilo lavinu

Bavorský ministerský předseda rovněž zopakoval svůj názor, že rozhodnutí Merkelová pustit běžence z Maďarska do Německa bylo chybné. Mělo podle něj lavinový účinek.
 Příchod migrantů do Německa se zrychlil poté, co se Merkelová 5. září vzhledem k dramatické situaci syrských uprchlíků v Maďarsku rozhodla nechat do země přijet tisíce neregistrovaných osob. O týden později zavedl Berlín na hranicích kontroly.

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann si podle agentury DPA postěžoval, že německé spolkové země přijímají méně běženců, než jim stanovují spolkové kvóty, obzvláště patrné je to prý u Dolního Saska. Zároveň upozornil, že naopak Bavorsko v září ubytovalo přes 58 000 žadatelů o azyl, což je o 16 000 více, než stanovují spolkové kvóty.

"Ostatní spolkové země přijaly mnohem méně uprchlíků, než kolik měly. Obzvláště pak Dolní Sasko, které místo předpokládaných 25 000 lidí přijalo jen asi 18 000 běženců," řekl Herrmann.

"To je v rozporu s tím, co (spolkové) země říkají. Hovoří se o vítání (imigrantů), ale skutečnost je jiná," dodal Herrmann.

Bavorsko je vstupní branou do Německa

Pro běžence přicházející přes Rakousko je Bavorsko vstupní branou do Německa. Německé úřady v září zaregistrovaly rekordních 170 000 běženců, skutečný počet přicházejících uprchlíků je ale výrazně větší.

Herrmann ho tento týden odhadl na 270 000 lidí. Německá vláda očekává, že celkem letos dorazí do země 800 000 žadatelů o azyl. Někteří politici mluví dokonce o miliónu lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků