Hlavní obsah
Turecké speciální síly hlídkují u klubu Reina. Foto: Emrah Gurel, ČTK/AP

Atentátník z Istanbulu by mohl chtít utéct do Řecka s migranty

Turecká policie pokračuje v pátrání po atentátníkovi, který na Nový rok zabil v klubu Reina 39 lidí. Poté, co se ukázalo, že mezi zadrženými v západní provincii Izmir jsou lidé spojení s Islámským státem, zvýšila se tam bezpečnostní opatření. Kontrolují se i uprchlíci, protože panují obavy, že by se atentátník mohl pokusit dostat se přes řecké ostrovy do EU, uvedla agentura Doğan.

Turecké speciální síly hlídkují u klubu Reina. Foto: Emrah Gurel, ČTK/AP
Atentátník z Istanbulu by mohl chtít utéct do Řecka s migranty

Agentura Doğan informovala, že se v oblasti nyní prohledává každý člun a nad Egejským mořem hlídkují helikoptéry.

V provincii Izmir byli zadrženi členové tří rodin s vazbami na Islámský stát. I to nahrává variantě, že atentátník mohl po istanbulském útoku zamířit právě na západ Turecka. V domech podezřelých byly nalezeny falešné pasy a nábojové pásy.

IS si natáčel istanbulské čtvrtě

Na povrch postupně vyplývají další informace o pohybu atentátníka před útokem v klubu.

Muž zřejmě v městě Konya použil krycího jména Abú Muhammad Horasani. Podařilo se též zjistit, že se 15. prosince setkal s jedním z emírů IS, který používá jméno Jusuf Hoca. Pak odjel do Istanbulu autobus. Hoca s ním nejel, ale po novoročním útoku okamžitě opustil Konyu.

Úřady také zjišťují, zda IS, který se k atentátu přihlásil, neplánoval ještě jiný útok.

Policie zjistila, že stoupenec Islámského státu poslal přes aplikaci Alrawi záběry z dronů na různé části Istanbulu včetně Beşiktaşe, Bakırköye a Taksimu. Radikálové si také zjišťovali silvestrovské programy různých klubů a restaurací. Aplikaci hojně využívali od listopadu, kdy atentátník dorazil do Turecka.

V jiném autobusu z Konye do Istanbulu bylo pak nalezeno zavazadlo se zbraní a jmény dvou příjemců. Převzal ho pomocník řidiče, který zavolal policii. Ta v zavazadle našla pistoli Sig Sauer a padesát nábojů. V Istanbulu se podařilo zadržet oba adresáty. Jeden z nich měl vazbu na atentátníka.

Při útěku se skrýval na parkovišti

Více už je známo také o útěku atentátníka po činu. Po střelbě se chvíli ukrýval v kuchyni klubu a pak nasedl do taxíku. Z toho vystoupil v nedaleké čtvrti Kuruçeşme, když taxikářovi řekl, že nemá peníze. [celá zpráva]

Ve čtvrti Kuruçeşme zamířil na parkoviště, kde se pokusil schovat mezi auty, když viděl přijíždějící policejní vozy. Krátce poté ale odešel, jak vypověděl majitel parkoviště.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků