Hlavní obsah
Karel Schwarzenberg Foto: Milan Malíček, Právo

Aristokrat s motýlkem oslovil městskou mládež, je z jiného světa

Britský list The Financial Times se v úterý zamýšlí nad úspěchem Karla Schwarzenberga. Zmiňuje, že excentrický pětasedmdesátiletý aristokrat známý nošením motýlka a pospáváním při schůzích oslovil liberální městskou mládež. Ta trpí nostalgií po optimističtější éře sametové revoluce, za jejíž ztělesnění je šlechtic považován.

Karel Schwarzenberg Foto: Milan Malíček, Právo
Aristokrat s motýlkem oslovil městskou mládež, je z jiného světa

Tato nostalgie a chytrá volební kampaň mu v prvním kole prezidentských voleb pomohla získat skoro čtvrtinu hlasů a těsné druhé místo. Člen středopravé vlády nyní čelí levicovému populistovi a bývalému premiérovi Miloši Zemanovi. Neobvyklé charisma aristokrata s dýmkou by nyní Schwarzenbergovi mohlo pomoci stát se prezidentem, píše list.

Vypadá, jako kdyby přicházel z méně komplikované éry. Optimismus sametové revoluce již dávno vybledl. Česká politika je zmítána korupčními skandály a ekonomika je v recesi. Zdá se, jako kdyby tento aristokrat pocházel trochu z jiného světa ve srovnání s často nelítostnými specialisty, kteří dominují politické scéně v Praze. "Jeho huhňavá čeština je plná archaických obratů... a zdá se, že nemá vůbec zájem dělat politiku kvůli osobnímu zisku, možná proto, že má ohromné zděděné bohatství," dodávají The Financial Times.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků