Hlavní obsah
Jásir Arafat na archivním snímku Foto: Loay Abu Haykel, Reuters

Arafat mohl být otráven poloniem, opakují Švýcaři

Testy exhumovaného těla bývalého palestinského vůdce Jásira Arafata ukázaly, že mohl zemřít následkem otravy radioaktivním poloniem. Uvedla to švýcarská zpráva, o které ve středu informovaly BBC a Sky News. Švýcarští odborníci jsou si na 83 procent jisti, že byl Arafat otráven.

Jásir Arafat na archivním snímku Foto: Loay Abu Haykel, Reuters
Arafat mohl být otráven poloniem, opakují Švýcaři

Podle zprávy švýcarských expertů byla v těle, které bylo loni exhumováno, zjištěna “neočekávaně vysoká úroveň“ radioaktivního polonia, což do jisté míry podporuje teorii, že byl otráven.

Podle lékařské zprávy zemřel v roce 2004 na mrtvici způsobenou vysokým krevním tlakem. Ve francouzské lékařské zprávě stojí, že Arafat trpěl zánětem, žloutenkou a příčinou smrti byl rozpad červených krvinek.

Švýcaři už v říjnu informovali v lékařském časopisu Lancet o svém zkoumání ostatků s tím, že palestinský předák mohl být otráven poloniem. Tehdy bylo zmíněno, že zjištěné množství záření odpovídá smrtelné dávce několika gigabecquerelů polonia 210.

Jásir Arafat na snímku z roku 1994

Foto: Ahmed Jadallah, Reuters

Vysoké množství polonia 210 bylo už loni zjištěno v Arafatových osobních věcech.
Ruští experti ale hned poté uvedli, že v těle polonium nenašli.  [celá zpráva]

Nově proto tým z Lausanne uvedl, že měl problémy s omezeným množstvím vzorků a vše komplikovala i doba od smrti Arafata. Přesto Arafatova vdova Suha uvedla. „To podporuje naše pochybnosti. Je vědecky prokázáno, že nezemřel přirozenou smrtí. Máme vědecky potvrzeno, že byl zabit.”

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků