Hlavní obsah

Alpy zaskočily první desítky centimetrů sněhu, místy hrozí laviny

Lyžaři se mohou radovat, řidiči naříkají. Až tři čtvrti metru čerstvého sněhu napadlo v noci na sobotu v severoalpské oblasti. Vpád brzkého zimního počasí do střední Evropy přinesl ve vyšších polohách souvislou sněhovou pokrývku, v údolích ale spousta těžkého tajícího sněhu působí problémy v dopravě a vyvrací stromy.

Alpy zaskočily první desítky centimetrů sněhu, místy hrozí laviny

Ve výškách nad 2000 metrů napadlo v rakouském Salcbursku až 75 centimetrů nového sněhu. Vyvrácené stromy tam na několika místech poškodily i elektrické vedení. Meteorologové ale předpokládají, že do konce víkendu v nižších polohách pokrývka roztaje.

V Tyrolsku už úřady varují před lavinami. Zvláště ve výškách nad 3000 metrů se tvoří obrovské závěje prašanu, které by se mohly uvolnit.

Na jihu Rakouska musely být podle autoklubu ÖAMTC uzavřeny vysokohorské silnice, mimo jiné na nejvyšší rakouský vrchol Grossglockner. Sněhová břečka komplikuje provoz na frekventované Tauernské dálnici A10 spojující Salcburk s jihem země.

Tvoří se mnohakilometrové kolony

Ve Švýcarsku bylo po vydatném sněžení uzavřeno pro dopravu devět horských průsmyků, mimo jiné Gotthardský. Před Gotthardským tunelem se pak tvořila šňůra aut až 11 kilometrů dlouhá. V jiných průsmycích je průjezd možný pouze se sněhovými řetězy.

Už v pátek si tři lidské životy vyžádala srážka švýcarského autobusu s nákladním tahačem u obce Silvaplana na jihu Švýcarska. Řidič autobusu dostal na zasněžené vozovce smyk a zadní částí vozu narazil do projíždějícího nákladního vozu, který byl naložen kmeny stromů.

 

Italští hoteliéři podle agentur doufají, že v Alpách začne lyžařská sezona dříve, než je to obvyklé. Na severu země napadalo až 20 centimetrů sněhu.

Také na alpském jihu Německa nebo v pohoří Schwarzwald se ohlásila zima. Na nejvyšším německém alpském vrcholu Zugspitze (2962 metrů nad mořem) bylo v sobotu ráno minus 12 stupňů Celsia.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků