Hlavní obsah
Sali Berisha Foto: Profimedia.cz

Albánský expremiér Berisha pomohl rodině k miliónům

Bývalý albánský premiér Sali Berisha prý sporným rozhodnutím, jež změnilo bezcenné mokřiny v lukrativní nemovitost, pomohl své rodině a kontroverznímu bosenskému příteli k miliónům eur. Podle serveru Balkan Insight to vyplývá z tajných dokumentů, které získala Balkánská investigativní zpravodajská síť (BIRN).

Sali Berisha Foto: Profimedia.cz
Albánský expremiér Berisha pomohl rodině k miliónům

Zmíněné podivné "zhodnocení" půdy se týká areálu Porto Romano, zchudlého zázemí druhého největšího albánského města Drače (Durrës), napsal Balkan Insight. Je tam chátrající chemička z komunistických dob, skládka odpadu a několik průmyslových provozů. Nic, co by mělo upoutat pozornost podnikatelů.

V listopadu 2006 Berishova dcera právnička Argita Mallteziová a její kolega Flutura Kola začali skupovat tento pozemek při ceně deseti eur za metr čtvereční, což byl v té době více než dvojnásobek tržní hodnoty.

Zhruba 14 hektarů hraničících s menším energetickým areálem spojeným s přístavem získávali pro svého klienta, kontroverzního bosenského podnikatele a Berishova volebního poradce Damira Fazliče. Ten Mallteziové a Kolovi přímo či nepřímo zaplatil více než čtyřnásobek tržní ceny – 18 eur za metr čtvereční.

Dcera vydělala jmění

Nedlouho poté, co byla tato transakce dokončena, tvrdí BIRN, posunul Berisha svým rozhodnutím předsedy vlády hranice energetického areálu tak, aby k němu připojil i Fazličův nově nabytý pozemek. Hodnota bezcenné nemovitosti tak rázem vyskočila na osminásobek.

Dokumenty, jež má BIRN, prý ukazují, že Berishova dcera, její partner v právnické firmě a jimi najatý zprostředkovatel prodejem pozemku vydělali 1,2 miliónu eur (33 miliónů korun). Profit činí 430 tisíc eur, zatímco dalších 740 tisíc eur dostali v hotovosti.

Fazličův pozemek se po Berishově rozhodnutí "zhodnotil" z 1,7 miliónu na 4,2 miliónu eur. A pokud se mu podaří zrealizovat plán vytvořit na tomto místě velký ropný terminál, čekají ho výdělky dosahující dalších desítek miliónů eur, konstatuje Balkan Insight.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků