Hlavní obsah
Německá kancléřka Angela Merkelová Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

Akcí na vlastní pěst se, obávám se, zavírání hranic problémy s migrací nevyřeší, tvrdí Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová v nedělní televizní talkshow ARD potvrdila, že trvá na společném evropském řešení nynější migrační krize. Řekla také, že stále sází na jednání s Tureckem, ale v případě krachu příštího summitu EU-Turecko prý nehodlá odstoupit.

Německá kancléřka Angela Merkelová Foto: Hannibal Hanschke, Reuters
Akcí na vlastní pěst se, obávám se, zavírání hranic problémy s migrací nevyřeší, tvrdí Merkelová

Merkelová moderátorce Anne Willové řekla, že její „zatracená povinnost spočívá v tom, aby tato Evropa našla společnou cestu”. Veškeré své síly proto napře na jí započatou cestu evropského řešení a boje proti příčinám uprchlictví především v Sýrii.

„To všechno se možná mnohým zdá jít příliš pomalu,” připustila Merkelová. Stále ale věří tomu, že jde o jediný způsob trvalého řešení. Kancléřka požádala německé občany o trpělivost s jejím mezinárodním úsilím. Její prioritou je udržet Evropu pohromadě a ukázat lidskost. Jde prý také o pověst Německa ve světě. „Je to velmi důležitá fáze našich dějin,” podotkla.

 Demisi neplánuje

Vyvození osobních důsledků pro případ, že by příští pondělí zkrachoval summit EU–Turecko, kancléřka vyloučila. Poukázala na to, že další summit EU je plánovaný už na 17. a 18. března. „Jsem velmi optimistická, že se nám evropská cesta podaří.” Nenastal prý čas na přemýšlení o alternativách. Na otázku, zda má „plán B” zahrnující národní řešení včetně uzavírání hranic, odpověděla záporně.

Merkelová varovala před národními akcemi na vlastní pěst: „To je přesně to, čeho se teď obávám; když jeden stanoví svou hranici, musí druhý trpět. To není moje Evropa.” Nikdo by si podle ní neměl myslet, že jednostranné uzavírání hranic může problémy vyřešit. Sama jen myslí na to, aby nebyla zničena Evropa.

K uzavírání makedonsko-řecké hranice poznamenala, že německou odpovědností je neponechat situaci na bedrech jedné země, ale řešit ji společně s partnery v EU.

Přislíbila další podporu Řecku. „Tuto zemi přece nyní nemůžeme nechat ve štychu,” poznamenala Merkelová. Nemělo prý smysl držet Řecko v eurozóně, pokud by nyní bylo ponecháno pádu.

Paralelu s Výmarskou republikou odmítla

Na otázku, zda by se situace v Německu vzhledem k částečně násilným protestům a otevřeného násilí vůči uprchlíkům mohla vyvinout podobně jako za Výmarské republiky v situaci ohrožující demokracii, Merkelová odpověděla: „To si nemyslím.” Příslušné varovné signály je ale třeba brát vážně.

Související téma:

Německá kancléřka Angela Merkelová

Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Pokud mají lidé obavy, mohou demonstrovat pokojně. Merkelová řekla, že je připravena k dialogu, předpokladem je však schopnost a ochota druhé strany naslouchat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků