Hlavní obsah
Předvolební plakát CDU v Drážďanech. Je na něm saský premiér Michael Kretschmer Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

AfD už není jasným favoritem voleb v Sasku a Braniborsku, CDU a SPD posílily

Alternativa pro Německo (AfD) už nekraluje předvolebním průzkumům ve spolkových zemích na východě. Vyplývá to z pátek zveřejněného průzkumu pro veřejnoprávní televizi ARD, podle něhož může vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) pomýšlet 1. září na další vítězství v Sasku. V Braniborsku se vládní sociální demokracie (SPD) na AfD dotáhla.

Předvolební plakát CDU v Drážďanech. Je na něm saský premiér Michael Kretschmer Foto: Hannibal Hanschke, Reuters
AfD už není jasným favoritem voleb v Sasku a Braniborsku, CDU a SPD posílily

Ve čtyřmilionovém Sasku by podle nového průzkumu CDU kancléřky Angely Merkelové mohla dostat 30 procent hlasů, když ve srovnání s červnovým průzkumem získala čtyři procentní body navíc. AfD má podporu 24 procent voličů, a je tak s velkým předstihem druhá před Levicí se 16 procenty a Zelenými s 11 procenty.

Do zemského parlamentu by se měli dostat ještě sociální demokraté se sedmi procenty. Okolo pětiprocentní hranice se pohybují svobodní demokraté (FDP) s pěti procenty a konzervativní Svobodní voliči (FW) s procenty čtyřmi.

vysoký představitel Alternativy pro Německo Jorg Meuthen pronáší úvodní projev.

Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

V Braniborsku, které má 2,5 milionu obyvatel a kde se bude volit také 1. září, je situace méně jasná. Nejvyšší podpoře se zde s 22 procenty těší AfD a SPD, která oproti červnovému průzkumu posílila o čtyři procentní body. CDU by nyní volilo 18 procent zdejších obyvatel, Levici 15 a Zelené 12 procent. Okolo pětiprocentní hranice pro vstup do zemského sněmu se stejně jako v Sasku pohybují FDP a FW.

I když CDU může zvítězit v Sasku a SPD v Braniborsku, čekají obě strany nejspíš výrazné ztráty. Při posledních zemských volbách před pěti lety získala CDU v Sasku, kde vládne v koalici s SPD, 39 procent hlasů a v Braniborsku na 23 procent. SPD měla tehdy v Sasku podporu 12,4 procenta voličů a v Braniborsku, kde vládne s Levicí, ji dokonce upřednostnilo 31,9 procenta hlasujících.

Ještě na začátku srpna ale měla AfD ve východoněmeckých spolkových zemích největší podporu. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků