Hlavní obsah

Napětí v rusko-gruzínských vztazích má další vývoj. Parlament separatistické Abcházie, která je součásti Gruzie, se obrátil se žádostí na spřízněné Rusko, aby uznalo nezávislost Abchazské republiky.

Abcházie vyzvala Rusko, aby uznalo její nezávislost

Zástupci parlamentu v petici žádají abchazskou vládu a mezinárodní organizace, aby se k výzvě přidaly a naléhaly na zahájení oficiálních jednání o samostatné Abchazské republice, která má podle nich veškeré charakteristiky samostatného státu.

"Třináctileté období po válečném konfliktu potvrdilo životaschopnost de facto nezávislého abchazského státu, zbývá tedy jediné - potvrdit a legitimizovat jeho suverenitu," píše se v prohlášení parlamentu.

Ruská vláda podle agentury ITAR-TASS na abchazskou výzvu téměř jistě odpoví negativně. "Rusko by nemělo činit unáhlené jednostranné kroky," uvedl šéf zahraničního výboru Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, Konstantin Kosačev.

Abcházie po ozbrojeném konfliktu počátkem 90. let minulého století vyhlásila jednostranně nezávislost na Gruzii a od té doby za podpory Ruska spravuje své záležitosti sama.

Stejně jako další separatistický region Jižní Osetie je prakticky mimo vliv gruzínské vlády, prezident Michail Saakašvili se ale už od svého nástupu do funkce v roce 2004 snaží nad těmito oblastmi obnovit gruzínskou správu a jednoznačně odmítá jakékoli narušení územní celistvosti Gruzie.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků