"Když si během hodiny polštiny učitelka odběhla ze třídy, pět spolužáků popadlo Aňu, hodili ji na lavici a stáhli jí kalhoty s kalhotkami. Osahávali ji, chechtali se, kleli a dělali, jako že ji znásilňují. Jeden si nahrál asi dvacetiminutovou scénku na mobil. Když se učitelka vrátila, nikdo neřekl, co se stalo," vylíčil šikanu list Gazeta Wyborcza.

Ponížená dívka ještě před návratem učitelky utekla domů, kde ji rodiče našli oběšenou.

Pět útočníků, které mezitím vyslechla policie, pocházelo stejně jako jejich oběť ze vsi Kielpin nedaleko Gdaňsku, kterou obývají zámožní farmáři z kašubské menšiny. Pár násilníků mělo na svědomí i další výtržnické kousky, po rozdání vysvědčení zdemolovali auta pedagogů, vše se však ututlalo.

"Kluci se chtěli předvést. Byla to dobrá zábava. Nikoho nenapadlo, že to nevydrží," dozvěděli se reportéři od spolužáků, než jim ředitelství školy pod hrozbou důtky zakázalo hovořit s novináři. Média se pozastavují nad tím, že škola dosud nepovolala na pomoc žádného psychologa, školské úřady naopak obviňují média, že "dělají nezdravou senzaci".

"Co ještě musejí spáchat školní bandité, aby si všichni uvědomili, jak těžce nemocná je polská škola? Učitelé ztrácejí autoritu, žáci si mohou dovolit čím dál více a zneužívají to tím nejsprostším způsobem," napsala Rzeczpospolita

Ještě před gdaňskou tragédií přišel vicepremiér a ministr školství Roman Giertych s kontroverzním nápadem vyloučit mladé výtržníky z řádných škol a zřídit pro ně speciální zařízení. Experti však pochybovali o "sociálním vyloučení" jako té správné cestě k nápravě poměrů.