Je to poprvé, co italská loď, která vzala na palubu migranty jižně od ostrova Lampedusa, musí doplout až na sever země, aby je mohla vylodit. Na začátku května Cigala Fulgosi zachránila 55 běženců a mohla je vylodit na Sicílii. Lidi z paluby převzal italský přijímací systém.

Na cestě do Janova musí posádka plavidla nabrat lékařský personál a materiál potřebný k tomu, aby stovce lidí, mezi nimiž je 17 žen a 23 nezletilých bez doprovodu, zajistila přijatelné podmínky.

O kurzu na Janov rozhodl Salvini a nynější volbu přístavu agentura AFP interpretuje jako znamení nevole muže, který ve vládě prosadil tvrdý postup proti migraci. Ministr vnitra se ohledně uprchlíků na vojenských lodích pravidelně dostává do křížku s ministryní obrany Elisabettou Trentaovou z koaličního Hnutí pěti hvězd (M5S), která se k migrační otázce nestaví tak přísně.

Salvini od nástupu nového kabinetu před rokem zavřel přístavy humanitárním lodím a nejednou blokoval i lodě italského vojenského námořnictva s migranty na palubě.