Zelenyskyj si již v televizním seriálu zahrál učitele, kterého kritika všudypřítomné korupce vynesla do křesla hlavy státu, a i v kampani vsadil na kritiku poměrů.

Porošenko, který si nadělal jmění v cukrovinkách jako „čokoládový král”, se při obhajobě mandátu musel potýkat s únavou veřejnosti z věčného utahování opasků i nekončícího konfliktu s proruskými separatisty na východě země s 13 000 mrtvými. V závěru kampaně zdůrazňoval nezkušenost svého oponenta v podmínkách, kdy země čelí hrozbě Ruska.

Lidé volají po změně

Favoritovi přívrženci převažovali i mezi voliči, kteří hned krátce po zahájení voleb přišli do jedné volební místnosti v centru Kyjeva.

„Máme velkou šanci na změnu, která musí přijít,” řekl šedesátník Ihor. V prvém kole před třemi týdny hlasoval pro bývalou premiérku Juliji Tymošenkovou a v druhém přišel, aby podpořil odpůrce stávajícího prezidenta. Sám prý má po 45 letech v práci slušný důchod, ale jeho žena je na tom stejně jako mnoho dalších ukrajinských penzistek: její důchod činí přibližně 1500 hřiven (asi 1270 korun) a zhruba stejnou částku si přivydělává.

Favorit ukrajinských prezidentských voleb, bavič Volodymyr Zelenyskyj

Favorit ukrajinských prezidentských voleb, bavič Volodymyr Zelenyskyj

FOTO: Vadim Ghirda, ČTK/AP

„Potřebujeme prezidenta, který nebude krást,” říká jednadvacetiletý Dmytro v narážce na aféru okolo rozkrádání při zbrojních zakázkách, do které jsou údajně zapleteni spolupracovníci současné hlavy státu. Dmytro se loučí pozdravem „na shledanou” - chystá se na studia v Česku, a tak se učí česky.

„Všichni jsme pro Zelenského. Je to člověk z nové generace, je to šance na změny k lepšímu,” zní z hloučku, který hlasoval společně: dvou žen doprovázejících k volební urně zrakově postiženého muže.

Volička Porošenka: Nejsem dobrodruh

„Jasně, že bude změna, ale k horšímu,” znechuceně poznamenává padesátník, který nechce nic víc říct.

„Mám ráda Ukrajinu a nejsem dobrodruh,” vysvětluje šedesátnice Julija, proč hlasovala pro dosavadního šéfa státu. Porošenko se podle ní sice dopustil chyb, ale věří, že se poučí. „Rok jsem nebyla na Ukrajině a vidím tu změny k lepšímu, hlavně v lidech. Je skvělé, že si můžeme svobodně zvolit svého prezidenta,” dodává.

Dosavadní ukrajinský prezident Petro Porošenko, který chce ve volbách obhájit post, při zpěvu národní hymny

Dosavadní ukrajinský prezident Petro Porošenko, který chce ve volbách obhájit post, při zpěvu národní hymny

FOTO: Vadim Ghirda, ČTK/AP

Účast v dopoledních hodinách je podle tajemnice místní volební komise mírně vyšší než při prvním kole v poslední březnový den, kdy k urnám přišly skoro dvě třetiny oprávněných voličů. Předseda komise říká, že zatím se vše odehrává hladce, a doufá, že do půlnoci by mohly být všechny hlasy sečteny.

Jasno o výsledku hlasování by ale mělo být již krátce po uzavření volebních místností v 19:00 SELČ. Podle agentury Interfax-Ukrajina se chystají hned tři povolební odhady výsledků - kromě sdružení Národní exit poll 2019, sdružujícího hlavní sociologická střediska, mají odhady dalších agentur zveřejnit televize 1 1 a 112.

Do deseti dnů od voleb by ústřední volební komise měla zveřejnit oficiální výsledky a poté by se do 30 dnů měl nový prezident ujmout funkce. Inaugurace se má konat nejpozději 3. června.