„Pan premiér bude na dopis italského premiéra reagovat, připravuje se odpověď,” řekl ve středu po jednání vlády ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Pozvání zváží, nemohu předjímat text dopisu. Ale odpověď na pozvání bude jeho součástí,“ dodal Hamáček.

Samotný Babiš následně doplnil, že italskému premiérovi navrhl setkání v Římě 30. července. „Ale premiér Conte je v USA, takže hledáme jiný termín,” dodal a připomněl dlouhodobou strategii řešit migraci mimo EU.

Rozdělení 450 migrantů

Conte žádal o víkendu země EU o pomoc se 450 migranty zachráněnými v sobotu ve Středozemním moři z rybářské lodi. Některé státy mu vyhověly, ale český premiér to odmítl.

Podle Babiše musí Evropa vyslat signál, že nelegální migrace je nepřípustná a přijímání dalších lidí problém jenom zhoršuje. „Takový přístup je ale cesta do pekel. To jenom motivuje pašeráky a zvyšuje jejich příjmy," uvedl Babiš o přijímání imigrantů s tím, že summit EU se shodl na principu dobrovolnosti, pokud jde o jejich přebírání jednotlivými zeměmi. [celá zpráva]

Conte: Zvu Tě do Říma

„Nevydali jsme se na cestu do pekel, ale zvolili jsme cestu legality a společné zodpovědnosti,” napsal mimo jiné Conte českému premiérovi. „Kdo vstoupí do evropské země, vstoupí do Evropy. A nikdo z nás si nemůže myslet, že to zvládne sám! Promluvme si, milý Andreji. Zvu Tě do Říma, jestli chceš, abychom probrali italský návrh na evropský přístup (k migraci),” zakončil dopis italský ministerský předseda.

Itálie se v posledních letech potýká s masovým přílivem migrantů z Afriky a už dlouho žádá EU, aby jí s náporem migrantů pomohla. Česká republika společně s dalšími středoevropskými zeměmi odmítá přerozdělování běženců na základě evropských kvót a prosazuje zejména důslednou ochranu vnějších hranic EU a také pomoc v těch státech, odkud migranti připlouvají.