„Jsem trošku znepokojen, protože předpokladem plodných diskusí musí být, že Británie přijme důsledky své volby,” řekl médiím vysoce postavený diplomat pod podmínkou zachování anonymity.

„Čím dřív se vypořádáme s přístupem ‚pojďme si nechat vše, co máme nyní‘..., tím dřív se posuneme přes tuhle pohádku,” dodal.

Představitelé Británie naopak varovali unii, že její přístup k rokováním může poškodit vzájemné ekonomické a bezpečnostní vztahy. Jeden z nich čtvrteční poznámky na adresu Londýna označil za pokus o urážku.

Postoj britské vlády už ve středu kritizoval její bývalý poradce a někdejší hlavní diplomat Británie v Bruselu Ivan Rogers. Londýn podle něj musí přijmout realitu a upustit od „žvástů” zastánců tvrdé linie brexitu.

„Čím dřív si uvědomíme, že nejsou žádné dokonalé možnosti, že mezi svrchovaností a tržními zájmy se musí dělat výrazné kompromisy..., tím lépe pro Británii,” řekl.

Váznoucí jednání

Britové během posledních jednání předložili podkladové materiály pro jednání o budoucí podobě vzájemných vztahů, z nichž vyplývá, že by po brexitu chtěli s EU těsnou spolupráci v zahraniční politice a obraně. Podle agentury Reuters nicméně rozhovory o nastavení budoucích vztahů celkově vzato nijak významně nepokročily. Londýn odmítl návrh na uzavření dohody o volném obchodu a Brusel zase nepřijal nabídku na vzájemné uznání regulací.

Zpráva britských zákonodárců zveřejněná ve čtvrtek označila za „jedinou schůdnou variantu” setrvání Británie v bezcelní zóně EU i po přechodném období, které má trvat do konce roku 2020. Podle autorů textu, jimiž jsou zástupci několika parlamentních stran, je „vysoce neuspokojivé”, že se vláda ještě nedohodla na preferovaném modelu obchodního a celního režimu.

Premiérka Mayová od počátku jednání setrvání v celní unii odmítá. V posledních týdnech se ale tato varianta často skloňovala a zmínil ji také britský ministr pro podnikání Greg Clark. Minulý týden dokonce list The Daily Telegraph napsal, že se členové vlády dohodli na zachování členství i po roce 2021. Mayová ale následně tvrzení deníku popřela. [celá zpráva]

Diplomatická tahanice nastala jen měsíc před klíčovým evropským summitem, na němž by britská premiérka Theresa Mayová ráda pokročila se zapeklitou otázkou hranice Severního Irska.