Akce se konaly pod společným názvem Postavme se za slušné Slovensko. Na shromážděních nedostali prostor žádní politici, ale objevily se první politické požadavky. Jeden z organizátorů Peter Nagy řekl, že žádají vyšetření dvojnásobné vraždy za účasti mezinárodních vyšetřovatelů.

Video

Demonstrace v Bratislavě

„Požadujeme rovněž vládu, které můžeme důvěřovat, v níž nebudou lidé podezřelí z korupce a z propojení na organizovaný zločin,“ zdůraznil Nagy.

Lidé si na náměstí SNP v Bratislavě přinesli transparenty s nápisy jako (ministr vnitra) „Kaliňák = mafie” a „Pozor, padne vláda”. Na demonstraci promluvili i zástupci učitelů. Ti řekli, že Slovensko je na křižovatce. „Musíme vydržet. Nesmíme to vzdát,” řekl jeden z nich.

Transparenty proti vládě Roberta Fica na demonstraci v Bratislavě.

Transparenty proti vládě Roberta Fica na demonstraci v Bratislavě.

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Premiér nemá důvěru

Účastníci akce dali jasně najevo, že především premiér Robert Fico (Směr-sociální demokracie) a ministr vnitra Robert Kaliňák (Směr) ztratili jejich důvěru. Na pódiu v Bratislavě vystupovali studenti, učitelé, zdravotní sestry, představitelé nevládních organizací a byznysu.

Video

Vzkaz sestry zavražděného novináře Jána Kuciaka demonstrantům

„Vláda, která není propojena na organizovaný zločin a korupční prostředí, je základem udržení demokracie, aby lidé v demokracii věřili,“ zdůraznil další z organizátorů Juraj Šeliga.

Protivládní plakát a portrét zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně před úřadem vlády v Bratislavě.

Protivládní plakát a portrét zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně před úřadem vlády v Bratislavě.

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Demonstrace na náměstí SNP byla krátce po 18. hodině ukončena, účastníci si na závěr zazpívali hymnu. Před úřadem vlády poté protestovalo několik set lidí, kteří skandovali „Dost bylo Fica!” a „Mafie!”, hlásil reportér Práva.

Demonstrace proti vládě na náměstí SNP v Bratislavě.

Protivládní demonstrace na náměstí SNP v Bratislavě.

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Rektoři některých slovenských univerzit a vysokých škol udělili na pátek studentům volno, aby se mohli protestů zúčastnit.

Bezpečnostní rada státu

V souvislosti s protestními akcemi svolal premiér Fico na pátek zasedání Bezpečnostní rady státu. Vláda i policie vyjádřily obavy z možných násilností na masových akcích.

Fico v uplynulých dnech opakovaně varoval, že vraždu novináře a jeho přítelkyně se snaží opozice a prezident Andrej Kiska o státní převrat. Naznačil dokonce, že vše je organizované ze zahraničí.

Demonstrovalo se také v Praze. Stovky lidí se v pátek sešly před tamním slovenským velvyslanectvím.

Demonstrace za nezávislé a důkladné vyšetření vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové a za vznik nové a důvěryhodné slovenské vlády.

Demonstrace za nezávislé a důkladné vyšetření vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové a za vznik nové a důvěryhodné slovenské vlády.

FOTO: Michal Krumphanzl, ČTK