Už ve středu britská policie oznámila, že k útoku byla použita nervově paralytická látka. [celá zpráva]

Sergej Skripal za mřížemi během soudního přelíčení v Moskvě v roce 2006. Tehdy byl odsouzen na 13 let za špionáž pro Velkou Británii.

Sergej Skripal za mřížemi během soudního přelíčení v Moskvě v roce 2006. Tehdy byl odsouzen na 13 let za špionáž pro Velkou Británii.

FOTO: Misha Japaridze, ČTK/AP

Ruddová dodala, že použitá chemikálie „zřejmě byla mnohem vzácnější než nervové plyny sarin a VX“. Právě o těch se původně spekulovalo, když bylo oznámeno, že byl použit nervový plyn. Sarin byl v posledních letech použit v Sýrii, VX byl loni otráven bratr severokorejského vůdce Kim Čong-nam.

Stan stále zakrývá lavičku v Salisbury, kde byl objeven bezvládný Sergej Skripal a jeho dcera.

Stan stále zakrývá lavičku v Salisbury, kde byl objeven bezvládný Sergej Skripal a jeho dcera.

FOTO: Peter Nicholls, Reuters

List The Sun s odvoláním na vyšetřovatele uvedl, že tuto látku vyrábí jen pár laboratoří na světě, mimo jiné ruská Jaseněvova, kterou provozuje tajná služba SVR.

Cesta k domu Sergeje Skripala byla uzavřena

Cesta k domu Sergeje Skripala byla uzavřena

FOTO: Andrew Matthews, ČTK/AP

Zjištění, že šlo o velmi neobvyklou látku, může podle BBC zúžit okruh podezřelých z útoků. Už ve středu zaznělo, že nervové jedy nemohou použít amatéři a nedají se jen tak vyrobit, aniž by byl člověk, který je připravuje, ohrožen na životě.

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová ve čtvrtek útok odsoudila: „Použití nervového jedu na britské půdě je bezostyšný čin - byl to pokus o vraždu tím nejkrutějším způsobem a veřejně. Lidé mají právo vědět, kdo je za to odpovědný.“ Opět ale zopakovala, že je nutné napřed vše vyšetřit a vyhnout se nebezpečným spekulacím.

Britští policisté u domu Sergeje Skripala v Salisbury

Britští policisté u domu Sergeje Skripala v Salisbury

FOTO: Andrew Matthews, ČTK/AP

I tak ale ministr obrany Gavin Williamson zdůraznil, že do útoku byla zřejmě zapojena jiná země. Zmínil, že Rusko je „ještě větším nebezpečím“, než bylo. „Rusko je asertivní, Rusko je agresivnější a my musíme změnit způsob, jak s ním jednáme, protože se nemůžeme ocitat v situacích, do kterých nás dostaly jiné země,“ dodal ministr.

Ve čtvrtek Ruddová také uvedla, že policista, který byl také hospitalizován, neboť jako první zasahující přišel do styku s látkou, jež už při vědomí. „Už není na jednotce intenzivní péče, ale jeho stav zůstává vážný," řekla.