Bulvární list kontaktoval sám Mohamud, který uvedl, že mu byla nabídnuta práce nosiče jídla. Tvrdil, že mu zprostředkovali tuto práci navzdory tomu, že je na seznamu lidí podezřelých z terorismu.

Deník si jeho informace prověřil. Ukázalo, se, že při pohovorech lhal a neuvedl informace o své minulosti. Záznamy v trestním rejstříku má za posledních jedenáct let. Pět roků strávil ve vězení.

V roce 2015 byl zařazen na seznam sexuálních násilníků, protože byl odsouzen za sexuální napadení. V posledních dvou letech byl pětkrát vyslýchán příslušníky protiteroristického oddělení kvůli dvěma případům podezření z teroristických činů, která se nepotvrdila. Byl podezřelý, že vyhrožoval bombovým útokem.

Práci získal přes společnost SM Global Consultacy. V úterý přijel na letiště a pracoval v salónku pro pasažéry první třídy na Terminálu 3, aniž by si někdo prověřil jeho minulost. Problémem je, že prověření trestního rejstříku trvá čtyři týdny. Vše komplikovalo, že muž použil v minulosti 17 pseudonymů.

Po dotazech deníku ztratil muž oprávnění pracovat na letišti. Mluvčí firmy zprostředkovávající práci se hájil, že splnili všechny bezpečnostní procedury, které po nich požadují letiště a úřad pro civilní letectví. Hájil se, že Mohamud lhal, že nemá záznamy v rejstříku.

Dodal, že průkaz opravňující ke vstupu na letiště měl jen dočasně platný na týden, a že takového člověka musí vždy doprovázet někdo s plným oprávnění: „Nejsem si jist, jak se mu podařilo dostat na letištní plochu, ale na každém klíčovém vstupu by měl být kontrolován a doprovázen.“ Mluvčí letiště k tomu dodal: „Nedošlo k porušení žádných bezpečnostních předpisů a letiště Heathrow zůstává bezpečné.”