Z posledních údajů Světové zdravotnické organizace a madagaskarských zdravotníků, které ale byly shromážděny už 12. října, vyplývá, že jen z hlavního města Antananariva je hlášeno 329 nakažených a 25 obětí.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

Letos se první případy nákazy moru objevily dříve, než je tomu obvyklé [celá zpráva], a to i na místech, včetně desítky měst, kde je nikdy předtím nezaznamenali. Objevily se navíc i případy extrémně nebezpečného a nakažlivého plicního moru. Ten – pokud není rychle rozpoznán a léčen – zabíjí až ve 100 procentech případů. Snadno se navíc šíří kapénkovou infekcí z člověka na člověka. Při nepodchycení nemocní umírají během dvanácti až čtyřiadvaceti hodin po nakažení.

Většinou plicní mor 

Z celkem 684 pacientů jich 474 trpělo právě plicním morem. Dýmějovým morem se nakazilo 156 lidí, v jednom případě šlo o septický mor a ve zbylých forma onemocnění upřesněna nebyla.

Dýmějový mor na člověka přenášejí paraziti (například blechy), kteří se infikovali od hlodavců. Projevuje se zbytněním lymfatických uzlin. Plicní mor má zpočátku průběh jako těžký zápal plic. Pro úspěšnou léčbu je nezbytná rychlá diagnóza a okamžité nasazení antibiotik.