Hlavní obsah
Dítě nakažené dýmějovým morem. Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

Na Madagaskaru propukla epidemie moru, může se přenést do dalších zemí

Epidemie moru, která postihla Madagaskar, si už vyžádala nejméně 54 obětí. Panují obavy z šíření choroby do dalších afrických zemí. Johannesburg, Nairobi a Addis Abeba, které mají s hlavním městem ostrova Antananarivem přímé letecké spojení, začaly na letištích provádět zdravotní kontroly. Informoval o tom zpravodajský server The Times.

Dítě nakažené dýmějovým morem. Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz
Na Madagaskaru propukla epidemie moru, může se přenést do dalších zemí

Ostrovní stát Madagaskar, který leží v Indickém oceánu, zasáhly dvě různé formy moru – dýmějový, který přenášejí krysy, a plicní mor, ten se může šířit z člověka na člověka kašláním, a pokud není léčen, může zabít i během 24 hodin.

Alespoň jeden případ nákazy morem byl na Madagaskaru od roku 1980 zaznamenán prakticky každý rok. Nákazu často přenášejí krysy prchající před lesními požáry. Značné obavy ale vyvolává skutečnost, že se do městských oblastí včetně metropole Antananariva před časem rozšířil plicní mor. Světová zdravotnická organizace (WHO) následně poslala na ostrov 1,2 miliónu dávek antibiotik.

Pacient nula

Prvním identifikovaným případem nákazy plicním morem byl 31letý muž, který do Antananariva přijel se symptomy podobnými malárii a jel přes hlavní město taxíkem. Nákaza se začala šířit v místech, kudy projel. Zatím bylo v celé zemi zaznamenáno nejméně 500 nakažených.

Na ostrově byla zakázána veřejná shromáždění, jsou uzavřené školy a univerzity. V lékárnách jsou vyprodané ochranné masky a léky. Policie pátrá po 24letém prodavači kovového šrotu, který byl diagnostikován jako přenašeč nákazy a poté uprchl z infekčního křídla nemocnice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků