Podle krále, který se svým prohlášením vystoupil v televizi v přímém přenosu, se katalánské vedení se dopustilo nezodpovědného chování. Zdůraznil, že nejednalo podle práva a demokracie. Situaci v Katalánsku označil za velmi vážnou.

Felipe VI. ve svém zhruba šestiminutovém projevu upozornil, že mu velmi záleží na udržení španělské jednoty. Stát podle něj musí v Katalánsku zajistit ústavní pořádek a vládu práva.

Katalánští představitelé podle krále mimo jiné ohrozili ekonomickou stabilitu Španělska. Z regionu pochází 20 procent španělského HDP, konkrétně kolem 215 miliard eur (5,5 biliónu korun), tedy více, než například činí HDP celého Řecka.

Demonstrace Katalánců v Barceloně

Demonstrace Katalánců v Barceloně

FOTO: Susana Vera, Reuters

V katalánských ulicích se protestuje

V katalánské metropoli Barceloně se v úterý shromáždilo asi tři sta tisíc lidí na protest proti násilí, které v neděli při hlasování o nezávislosti Katalánska použila španělská policie. Ošetřeno muselo být skoro 900 lidí, kteří se pohybovali u volebních místností, aby tam odhlasovali, anebo aby je bránili před zasahujícími policisty.

Katalánské referendum o nezávislosti provázely brutální střety s policií.

Katalánské referendum o nezávislosti provázely brutální střety s policií.

FOTO: Susana Vera, Reuters

Protestuje se na mnoha dalších místech, zablokovány jsou desítky silničních tahů v celém Katalánsku. Původně avizovaná generální stávka se dotkla částečně veřejné dopravy, nevyučovalo se na vysokých školách, v omezeném režimu fungovaly nemocnice.

Video

Expirované video

Policie rozhání katalánské demonstranty

Proti silovému zásahu španělské federální policie se vyslovili někteří vrcholní evropští politici. Šéf evropské rady Donald Tusk vyzval španělského premiéra Mariana Rajoye, aby se Španělsko vyhnulo dalšímu použití síly proti Kataláncům. Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel (SPD) upozornil, že je třeba zastavit spirálu eskalací a zahájit dialog. Tvrdý zákrok policie odmítla i většina českých politiků napříč stranami.