„Lidé jsou naštvaní, velmi naštvaní,“ řekl 53letý Josep Llavina, který přijel demonstrovat před budovu španělské policie, kde se sešlo několik tisíc lidí. Na adresu Civilní gardy televizi CBS řekl: „S nimi přišlo násilí. Oni bili lidi, kteří měli ruce nad hlavou. Jak bychom neměli být pobouřeni?“

„Pryč s okupačními silami” a „Ulice jsou pořád naše”, skandovaly davy.

V neděli bylo při zásahu Civilní gardy zraněno skoro devět set lidí, když se snažila zabránit uspořádání zakázaného referenda.

Demonstrace před budovou policie v Barceloně

Demonstrace před budovou policie v Barceloně

FOTO: Bob Edme, ČTK/AP

Ve městě, kde už kvůli stávce nejezdí většina autobusů a metro jen ve špičkách, je doprava ještě zkomplikována demonstracemi, zablokováno je na 50 ulic. Zavřené jsou i školy, univerzity, zdravotnická zařízení poskytují jen urgentní pomoc, zavřeny jsou památky včetně chrámu La Sagrada Família. Osiřelo i tržiště Mercabama.

Provozu barcelonského letiště El Prat se stávka nedotkla, pracují i taxikáři. Největší španělská odborářská sdružení UGT a CCOO stávku nepodpořila, takže velké továrny pracují, informovala agentura AP. [celá zpráva]

Španělská policei čelí demontrantům v Barceloně

Španělská policie čelí demontrantům v Barceloně

FOTO: Albert Gea, Reuters

Zavřen je také přístav, přístavní dělníci demonstrují před sídlem španělské vládní Lidové strany, zatímco hasiči protestují před budovou vnitra.

Demonstranti před budovou policie v Barceloně

Demonstranti před budovou policie v Barceloně

FOTO: Bob Edme, ČTK/AP

Stávky se účastní i katalánští fotbalisté. Kritiky se kvůli tomu dočkal od fanoušků obránce Gerard Pique, který se neúčastní přípravy národního týmu na mač o kvalifikaci na mistrovství světa, uvedla BBC. Policie musela tohoto katalánského nacionalistu chránit. Trenér ho však plánuje postavit, prý je připraven hrát.