Podle organizátorů cílem akce bylo spojit, přehodnotit a odmítnout plány konzervativní vlády na brexit do roku 2019. Poslanec Liberálních demokratů Ed Davey řekl demonstrantům, je v „rozpacích” z vyjednávacího postoje Británie. Další z řečníků požadovali, aby měli Britové šanci hlasovat o brexitu znovu poté, co budou dokončena jednání.

Demonstranti pochodovali centrem Londýna na Parlamentní náměstí. Někteří měli oblečená trička s nápisem Remoaner až do smrti. Remoaner je označení pro osobu, která odmítá výsledky referenda. Pochod se uskutečnil před pondělním zasedáním britské Dolní sněmovny, na kterém se má ve druhém čtení hlasovat o návrhu zákona, který se stane základem právní odluky Británie od Evropské unie.

Tisíce lidí v Londýně protestují proti brexitu.

Tisíce lidí v Londýně protestují proti brexitu.

FOTO: John Stillwell, ČTK/AP

Jedna z účastnic pochodu v modrém baretu se žlutými hvězdami řekla BBC, že se připojila ke shromáždění, protože ji myšlenka brexitu zneklidňuje. „Roky jsem žila a pracovala v Evropě a milovala ji. Celý můj život byl evropským životem. Můj manžel podniká v Evropě. Pracovali jsme roky na vybudování tohoto podnikání. Co se s tím stane?” řekla.

Britové se vyslovili pro odchod z EU v referendu v červnu 2016. Jednání o opuštění unie však pokračují velmi pomalu. Podle současného harmonogramu by Británie měla EU opustit v březnu 2019.