Záznam o zadrženém muži se v minulosti objevil v informacích švédských tajných služeb. Vyšetřovatelé nevědí, zda byli do atentátu zapleteni ještě další lidé, nic ale nevylučují.

Švédská média už zjistila, že Uzbek měl čtyři děti, pracoval ve stavebnictví a nikdy se nevyjadřoval k politické situaci a nikomu nevyjadřoval své sympatie. Navenek působil velmi nenápadně. Jediné, o čem se s kolegy a známými bavil, byla práce a snaha získat lepší výdělek, aby mohl posílat rodině do Uzbekistánu více peněz.

Kamera v obchodě zachytila projíždějící náklaďák.

Na facebookovém profilu byl podstatně sdílnější, veřejně tam projevoval sympatie Islámskému státu. Sdílel například videa brutálních poprav a vyjadřoval sympatie s původci masakru při maratónu v americkém Bostonu.

Tyto informace švédská policie oficiálně nepotvrdila. Pouze uvedla, že v pátek večer zadržela na severu Stockholmu muže, kterého podezírá z toho, že ukradený nákladní vůz řídil. "Dotyčný muž byl zatčen jako pachatel ... jde o řidiče," uvedl policejní mluvčí Lars Byström. Policie muže zatkla v pátek večer na severním předměstí Stockholmu kvůli podezření, že spáchal teroristický čin.

Veřejnoprávní televize s odkazem na zdroje z vyšetřování uvedla, že v náklaďáku byly výbušniny - podomácku vyrobená bomba. Ta explodovala jen částečně. Spekuluje se, že atentátník měl zřejmě jiné plány a jen náhodou jeho cesta skončila tím, že naboural do obchodního domu, když mu cestu zkřížil autobus MHD.

Vyšetřovatelé mají nyní čas do úterního poledne na výslech podezřelého, pak státní zástupce určí, zda bude předveden před soudce. Ten rozhodne, jestli bude muž vzat do vazby nebo propuštěn.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Na místě útoku ve Stockholmu zasahují záchranáři

Švédsko s okamžitou platností zavedlo od pátečního večera kontroly na hranicích. Rozhodnutí potvrdil premiér Stefan Löfven. V následujících deseti dnech se dotknou každého, kdo bude opouštět zemi. Opatření se může prodloužit o dalších 20 dnů.

"Cílem terorismu je podkopat demokracii. Ale takového cíle nebude nikdy dosaženo ve Švédsku," prohlásil premiér Löfven. "Tyto druhy činnosti nikdy neuspějí. Víme, že naši nepřátelé jsou tito brutální vrazi, a nikdo jiný. Náš vzkaz bude vždy jasný: nikdy nás neporazíte, nebudete vládnout našim životům, nikdy nevyhrajete," dodal.

Teroristický útok ve Stockholmu si vyžádal zatím čtyři mrtvé a 15 zraněných, mezi nimi jsou i dvě děti. Stav osmi dospělých a jednoho dítěte je velmi vážný.