K výbuchu došlo ve čtvrtek kolem třetí ráno (kolem druhé hodiny SEČ). I když se jedná o východ Ukrajiny, nejde o oblast ovládanou separatisty. „Ve 2:46 (01:46 SEČ) byl v muničním skladu městečka Balaklija u Charkova hlášen požár," oznámil na Facebooku prokurátor Anatolij Matios. Ve skladu je 138 000 tun munice, většinou dělostřelecké.

Podle ukrajinské policie nejsou žádné oběti na životech, zranění utrpěla pouze jedna žena, kterou zasáhl šrapnel při výbuchu, napsala ČTK.

Místo výbuchu v Balakliji

Místo výbuchu v Balakliji

FOTO: Mapy.cz

Ministr Poltorak uvedl, že se jednalo o sabotáž, kterou provedla skupina diverzantů. Také mluvčí tajné služby SBU Olena Hitljanská uvedla pro agenturu Interfax Ukrajina, že se jednalo o sabotáž a SBU se případem zabývá: „Šlo o diverzi. Provádějí se operačně sledovací akce.“

Granáty při výbuchu létaly do vzdálenosti jednoho až dvou kilometrů. Škody prý přesto nejsou velké. Premiér Volodymyr Hrojsman na tiskové konferenci řekl, že záchranné akce a likvidace požáru mohou trvat až sedm dní.

Zbraně z hořícího skladu jsou podle ukrajinské televize určeny hlavně jednotkám, které bojují proti proruským povstalcům na východě země. Televize připomněla, že o podpálení tohoto skladu se někdo pokusil už v prosinci 2015. Už v říjnu 2015 byl podpálen další sklad munice v Svatove, uvedla ČTK.

Kouř po explozi ve skaldu munice na zákaldně na Ukrajině

Kouř po explozi ve skladu munice na základně na Ukrajině

FOTO: Reuters

Podle Poltoraka zatím požár nebyl uhašen ani zatím nelze odhadovat, kdy se ho podaří lokalizovat – závisí to prý na mnoha okolnostech. Nad oblastí byl uzavřen vzdušný prostor.